‘Zaman doldu’: ABD borç tavanı konusunda anlaşma temerrüde düşmek üzereyken kapandı | Politika Haberleri


Haberlere göre, ABD Başkanı Joe Biden ve kongredeki üst düzey Cumhuriyetçi Kevin McCarthy, hükümetin iki yıl boyunca 31,4 trilyon dolarlık borç tavanını yükseltirken çoğu program için harcamaları sınırlayacak bir anlaşmaya yaklaşıyor.

Bir temerrüt, küresel mali piyasaları alt üst edebilir ve ABD’yi büyük bir durgunluğa sürükleyebilir. Kredi derecelendirme kuruluşu DBRS Morningstar, Fitch, Moody’s ve Scope Ratings tarafından yapılan benzer uyarıları yineleyerek Perşembe günü ABD’yi olası bir not indirimi için incelemeye aldı.

Fitch, borç limiti üzerindeki “brinkmanship” nedeniyle ABD’nin üç A notunu düşürebileceği konusunda uyardı. Başka bir ajans olan S&P Global, 2011’de benzer bir borç tavanı sorununun ardından ABD borcunun notunu düşürdü.

Aylarca süren soğukluk, Wall Street’i ürküttü, ABD hisse senetleri üzerinde ağırlık yarattı ve ülkenin borçlanma maliyetini yükseltti. Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, borç tavanıyla ilgili endişelerin hükümetin faiz maliyetlerini şimdiye kadar 80 milyon dolar artırdığını söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili Reuters haber ajansına verdiği demeçte, potansiyel anlaşmanın esasen savunma dışı ihtiyari harcamaları cari yıl seviyelerinde tutarken, ordu ve gazilere yönelik ihtiyari harcamalar için finansmanı artıracağını söyledi.

Bir ABD Hava Kuvvetleri gazisi olan Demokratik Temsilci Don Davis bir basın toplantısında, “Buradaki tüm bu oyunların zamanı doldu,” dedi.

Güçlü Cumhuriyetçi Çalışma Komitesi’ne liderlik eden temsilci Kevin Hern, Reuters’e Cuma öğleden sonra bir anlaşmanın büyük olasılıkla olduğunu söyledi.

Yetkili, Beyaz Saray’ın daha fazla denetçi işe almak ve varlıklı Amerikalıları hedef almak için İç Gelir Servisi’ndeki finansmanı artırma planını küçültmeyi düşündüğünü söyledi.

İkinci bir ABD’li yetkili, IRS finansmanının açık bir konu olduğunu, ancak asıl amacın, küçük bir saç kesimi olsa veya fon hareket ettirilse bile, teşkilatın başkanın önceliklerini yerine getirmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Müzakerelere aşina bir kişiye göre nihai anlaşma, hükümetin barınma ve eğitim gibi isteğe bağlı programlara harcayabileceği toplam miktarı belirtecek, ancak bunu bireysel kategorilere ayırmayacak. Başka bir kaynağa göre, iki taraf arasında sadece 70 milyar dolar fark var ve bu rakam 1 trilyon doları aşacak.

‘Kolay değil’

Beyaz Saray, iki tarafın perşembe günü sanal ortamda görüştüğünü söyledi. Biden, kesintilerin nereye düşmesi gerektiği konusunda hala anlaşamadıklarını söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Bütün yükün orta sınıf ve işçi sınıfı Amerikalılara yüklenmesi gerektiğine inanmıyorum” dedi.

Meclis Başkanı McCarthy, iki tarafın bir anlaşmaya varmadığını söyledi. “Bunun kolay olmayacağını biliyorduk.”

Kongre’nin harekete geçmesi için ne kadar süre kaldığı tam olarak belli değil. Hazine Bakanlığı, 1 Haziran’a kadar tüm yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği konusunda uyarıldı, ancak Perşembe günü o tarihte vadesi gelecek 119 milyar dolarlık borcu satacağını söyleyerek, bazı piyasa gözlemcilerine bunun bir demir olmadığını öne sürdü. -kaplı son tarih.

New York’taki TD Securities’in kıdemli oran stratejisti Gennadiy Goldberg, “Geçmişte, halledecek imkânları olduğuna inanmadıkları eylemleri açıklamayacaklarını önerdiler” dedi. “Bu yüzden bunun olumlu bir not olduğunu düşünüyorum.”

Herhangi bir anlaşma, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nden ve Demokratların kontrolündeki Senato’dan geçmek zorunda kalacak. Bazı sağcı Cumhuriyetçiler ve birçok liberal Demokrat uzlaşma olasılığından rahatsız olduklarını söylediği için bu aldatıcı olabilir.

“Günün sonunda herkesin mutlu olacağını düşünmüyorum. Sistem böyle çalışmıyor,” dedi McCarthy.

Demokrat Temsilci Mark Takano’ya göre Biden, Cumhuriyetçilerin yoksullukla mücadele programları için çalışma şartlarını sertleştirme ve petrol ve gaz sondaj kurallarını gevşetme önerilerine direndi.

Demokratlar saldırılarını, Cumhuriyetçiler müzakerelerde başarılı olursa, gaziler için sağlık ve gıda yardımından barınma yardımına kadar uzanan federal yardımda yıkıcı kesintiler olacağını söyledikleri şeylere odakladılar.Kaynak

Yorum yapın