Yolsuzluk Skandalı Ortasında Birkaç Üst Düzey Ukraynalı Yetkili Görevden Alındı


Hafta sonu bir Ukrayna gazetesi, Savunma Bakanlığı’nın, maliyetinin üç katına yumurta da dahil olmak üzere, şişirilmiş fiyatlarla yiyecek satın aldığını bildirdi. Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, iddiaları “kesinlikle saçmalık” ve “çarpıtılmış bilgilerin” ürünü olarak nitelendirdi.

Kredi…Associated Press aracılığıyla Ukrayna Savunma Bakanlığı Basın Ofisi

Ancak Salı günü, Ukrayna Savunma Bakanlığı, bakan yardımcısı Viacheslav Shapovalov’un raporların ardından “kovulmak istediğini” söyledi. Bakanlık yaptığı açıklamada, suçlamalar “temelsiz ve mesnetsiz” olmakla birlikte, Bay Shapovalov’un görevinden alınmasının Ukraynalıların ve ülkenin uluslararası ortaklarının “güvenini koruyacağını” söyledi.

Kiev merkezli bir sivil toplum örgütü olan Yolsuzlukla Mücadele Eylem Merkezi operasyon direktörü Vitaliy Shabunin, yine de, Bay Shapovalov’un istifa etmesinin üç gün sürmesinin, Savunma Bakanlığı’nın yolsuzluğun kökünü kazıma taahhüdü hakkında ciddi soru işaretleri uyandırdığını söyledi. .

Shabunin, “Savaş sırasında sivil toplum, gazeteciler ve hükümet arasında yeni bir toplumsal sözleşme ortaya çıktı: Sizi savaştan önceki gibi eleştirmeyeceğiz, ancak herhangi bir skandala ve etkisizliğe tepkiniz olabildiğince sert olmalı” dedi. . “Savunma bakanının tutumu bu anlaşmayı bozdu.”

Salı günü görevden alınanlar arasında, aralarında Herson ve Zaporizhzhia’nın da bulunduğu çeşitli noktalarda yoğun çatışmaların yaşandığı bölgelerden beş vali de bulunuyor. Kiev valisi de görevden alındı, ancak daha sonra cumhurbaşkanlığı idaresi içinde bir göreve atandı.

Bay Zelensky’nin başkanlık ofisi başkan yardımcısı Kyrylo Timoşenko, bağışlanan GM SUV’u kullanmasına yönelik eleştiriler üzerine istifa etti. Bay Timoşenko, yurt içinde ve yurt dışında iyi tanınıyordu ve genellikle savaş hakkında güncellemeler sağlamakla görevlendirilmişti. Ancak Ukraynalı gazeteciler, onun müsrif yaşam tarzı ve hükümet kaynaklarının kullanımı hakkında sorular sormuşlardı.

Kredi…Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın servisi, EPA/Shutterstock aracılığıyla

Sarsıntı, hafta sonu Ukrayna Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Bürosu’nun, jeneratörler ve diğer ekipman sağlamak için bir hükümet sözleşmesi arayan bir şirketten 400.000 $ rüşvet alırken yakalanan bir altyapı bakan yardımcısını gözaltına almasıyla başladı.Kaynak

Yorum yapın