Yetkili, savaşta 10.000’den fazla Ukrayna askerinin öldürüldüğünü söyledi


KYIV (UKRAYNA): Ukrayna cumhurbaşkanının üst düzey bir danışmanı, askeri şeflerin 10.000 ila 13.000 dediğini aktardı. Ukrayna ülkenin Rusya’nın işgaline karşı dokuz aydır verdiği mücadelede askerler öldürüldü, bu tür rakamlar hakkında nadir bir yorum ve Batılı liderlerin Ukrayna’daki zayiat tahminlerinin çok altında.
Ukrayna genelkurmayı Cuma günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin altyapıya roket saldırılarını ve temas hattı boyunca Ukrayna birliklerine yönelik hava saldırılarını sürdürdüğünü belirterek, Moskova’nın askeri saldırısının, savaş halindeki doğuda Rusya için kilit hedefler olan Bakhmut ve Avdiivka da dahil olmak üzere bir düzine kasabaya odaklandığını ekledi. .
Perşembe geç, Mykhailo PodolyakUkrayna Devlet Başkanı’nın baş danışmanı Volodymyr Zelenskyysavaşta öldürülen Ukraynalı askerler hakkında yeni rakamlar aktarırken, yaralı asker sayısının daha yüksek olduğunu ve sivil kayıp sayılarının “önemli” olduğunu kaydetti.
Podolyak, Channel 24’e verdiği demeçte, “Genelkurmaydan resmi rakamlar var, üst komutadan resmi rakamlar var ve bunlar 10.000 ila 12.500-13.000 arasında ölü var.”
Ukrayna ordusu bu tür rakamları doğrulamadı ve Ukraynalı bir yetkilinin böyle bir rakam vermesi nadir görülen bir durumdu. Sonuncusu, silahlı kuvvetler başkanının yaklaşık 9.000 askeri personelin öldürüldüğünü söylediği Ağustos ayının sonlarına dayanıyor. Haziran ayında Podolyak, bu yılın en yoğun çatışmalarında ve kan dökülmesinde her gün 200 kadar askerin öldüğünü söyledi.
Çarşamba günü, ursula von der Avrupa Birliği yürütme Komisyonu başkanı Leyen, ofisinin yorumlarını düzeltmeden önce 100.000 Ukrayna askerinin öldürüldüğünü söyledi – yanlış olarak nitelendirdi ve rakamın hem ölü hem de yaralı olduğunu söyledi.
Geçen ay ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, şu ana kadar savaşta 40.000 kadar Ukraynalı sivilin ve 100.000’den fazla Rus askerinin öldürüldüğünü veya yaralandığını söyledi. “Muhtemelen Ukrayna tarafında da aynı şey” olduğunu ekledi.
BM insan hakları ofisi, Pazartesi günü yayınlanan en son haftalık güncellemesinde, 6.655 sivilin öldürüldüğünü ve 10.368 sivilin yaralandığını kaydettiğini söyledi, ancak çetelesinin yalnızca kendisinin doğruladığı kayıpları içerdiğini ve muhtemelen gerçek ölü sayısını çok daha az gösterdiğini kabul etti.
Rusya’nın kampanyası son zamanlarda elektrik santralleri ve elektrik trafoları da dahil olmak üzere altyapıyı vurduğu ve birçoğunu ısı, su ve elektriksiz bıraktığı için Ukraynalılar dondurucu kış sıcaklıklarına hazırlanıyor.
Ukrayna, Ekim ayının başından bu yana Rus topçu ateşi ve drone saldırılarının şiddetli saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Bombardıman özellikle güneyde yoğun oldu. Herson Rus kuvvetleri geri çekildiğinden ve Ukrayna ordusu neredeyse üç hafta önce güneydeki şehri geri aldığından beri.
Yerel makamlar, yeni Rus saldırılarının kısa süre önce geri yüklenen elektriği kesmesinin ardından, Perşembe gecesi itibariyle Herson şehrinin yaklaşık üçte ikisinde elektriğin kesildiğini söyledi.

Kaynak

Yorum yapın