Şirketler yaptırımlar nedeniyle ülkeden kaçarken Rusya, Sovyet dönemi otomobil markasını yeniden canlandırmak zorunda kaldı | Dünya | Haberler


Rusya, ülkede üretime yeniden başladıktan sonra eski Renault fabrikasında Sovyet döneminden kalma bir otomobil markasını yeniden canlandırıyor. Vladimir Putin, Sovyet dönemi Moskvich markasını güncellenmiş tasarıma sahip yeni bir araba ile yeniden canlandırıyor.

Rusya’ya yönelik Batı yaptırımları, Renault, McDonald’s ve Starbucks gibi birçok şirketin Mart ayı başında Moskova’dan ayrılması anlamına geliyordu.

Bununla birlikte, Fransız otomobil üreticisi Renault, Moskova’daki faaliyetlerine Mart sonunda yeniden başlayacak gibi göründü, ancak birkaç gün sonra üretimi tamamen durdurdu.

Şimdi otomobil üreticisi Kamaz, Çinli otomobil üreticisi JAC ile yeni Sovyet benzeri model üzerinde çalışıyor.

Kamaz, zamanla bir Rus tedarikçiler üssü oluşturmayı beklediğini söyledi.

Yıl sonuna kadar 600 otomobil üretmeyi beklediklerini belirten şirket, 2024’te üretimi yılda 100.000 otomobile çıkarmayı taahhüt etti.

Rusya, Ukrayna altyapısına saldırmaya devam ederken ülkenin büyük bir bölümünde elektrik kesintilerine neden oluyor.

Moskova, tam olarak dokuz ay önce Perşembe günü 24 Şubat’ta başlattığı tam ölçekli savaş sırasında kuvvetlerinin maruz kaldığı bir dizi savaş başarısızlığının ardından Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef alıyor.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Telegram’dan yaptığı açıklamada, “enerji mühendislerinin elektriği mümkün olan en kısa sürede geri getirmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını” söyledi ve Dinyeper Nehri’nin sol kıyısında, Kiev’in yaklaşık yarısında su kaynağının eski haline getirildiğini ekledi. .

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Perşembe sabahı, Rus kuvvetlerinin Çarşamba günü Kiev’de ve Ukrayna’nın diğer bazı bölgelerinde “konutlara ve enerji altyapısına yönelik büyük saldırı” sırasında 67 seyir füzesi ve 10 insansız hava aracı ateşlediğini bildirdi.

Çarşamba günkü saldırılarda kesintiye uğrayan elektriği, ısınmayı ve su kaynaklarını eski haline getirme çabaları Ukrayna’nın başka yerlerinde de sürüyordu.

DEVAMINI OKU: Rus komutanlar Ukraynalılara yönelik cinsel şiddeti teşvik ediyor

Ukrayna Enerji Bakanı Herman Haluschenko, Çarşamba günkü saldırılar nedeniyle devre dışı bırakılan ve tamamen çalışır durumdaki dört nükleer santralden üçünün daha sonra şebekeye yeniden bağlandığını söyledi.

Poltava bölgesi valisi Dmytro Lunin, “iyimser bir senaryonun” Perşembe günü Ukrayna’nın merkezindeki bölge sakinlerine elektriğin geri geleceğini öne sürdüğünü söyledi.

Lunin, Telegram’da “Önümüzdeki birkaç saat içinde, kritik altyapıya ve ardından evdeki tüketicilerin çoğuna enerji sağlamaya başlayacağız” dedi ve bölgedeki 15.500 kişi ve 1.500 tüzel kişi için elektriğin şimdiden geri verildiğine dikkat çekti.

Lunin, Poltava şehrinin çeşitli yerlerinde su kaynaklarının yeniden başladığını ve dört kazan istasyonunun bölgesel hastaneleri ısıtmaya başladığını sözlerine ekledi.

Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisi başkan yardımcısı Kyrylo Timoşenko’ya göre Kirovohrad ve Vinnytsia bölgeleri Perşembe günü erken saatlerde elektrik şebekesine yeniden bağlandı ve Çarşamba gecesi yeniden bağlanan bir düzineden fazla bölgeye eklendi.

KAÇIRMAYIN:
Putin, AB’nin Rusya’yı terör devleti olarak damgalamak için oy kullanması nedeniyle resmen tecrit edildi [INSIGHT]
Çin’in günlük Covid vakaları rekor sayılara ulaştı [DATA]
Gove, bugün göç bombası önünde Braverman’ın savunmasına atladı [VIDEO]

Vali Valentyn Reznichenko, güneydoğu Dnipropetrovsk bölgesinde tüketicilerin yüzde 50’ye varan oranda elektriğin geri verildiğini söyledi, ancak “enerji ile ilgili durumun karmaşık olduğunu” kaydetti.

Rusya, Ukrayna’nın elektrik ağına saldırmaya devam ederken, Ukraynalı yetkililer “yenilmezlik noktaları” dedikleri, insanların sıcak yemek için gidebilecekleri, cihazlarını şarj etmek ve internete bağlanabilecekleri elektrikli ve ısıtmalı alanlar açmaya başladılar.

Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisi başkan yardımcısı Kyrylo Timoşenko Perşembe sabahı yaptığı açıklamada, ülke genelinde toplam 3.720 bu tür yerin açıldığını söyledi.

Girişimin web sitesine göre, hükümet binaları, okullar ve anaokulları ve acil servis ofisleri dahil olmak üzere çeşitli mekanlar bu noktalara dönüştürüldü.





Kaynak

Yorum yapın