Seçimler: Faşizm neden İtalya’yı hâlâ elinde tutuyor | seçimler


Benito Mussolini ve İtalyan faşizmi hakkında hiçbir belgesel, eski diktatörün doğum yeri ve mezarının yeri olan Predappio kasabasına bir gezi olmadan tamamlanmış sayılmaz. Mussolini mahzeni, İtalya’nın yakın tarihinin en karanlık on yıllarının sözde nostaljiklerinin hac yeridir.

İşte film ekibim ve ben 2019’da yağmurlu bir Eylül sabahı belgeselimi çekerken kendimizi bulduğumuz yer, başlıklı Ailede Faşizm. İçinde Mussolini rejiminde faşist bir belediye başkanı olan dedemin hikayesine bakıyorum. Ama bizi Predappio’ya getiren geçmiş değildi. Şimdiki zamandı: İtalya’nın aşırı sağı, seksen yıl öncesinden ödünç alınan bazı retorik ve dili kullanarak yükselişteydi.

Pazar günü, milyonlarca İtalyan’ın, kökleri II. MSI’ın simgesi – İtalyan bayrağının yeşil, beyaz ve kırmızısındaki bir alev – bugün bile İtalya’nın Kardeşleri logosudur.

O gün Predappio’da üç yıl sonra Meloni’nin İtalya başbakanı olabileceğini tahmin etmemiş olabilirim – o zamanlar Lega’dan Matteo Salvini yükselen yıldızdı. Ancak, siyasi duygular O zaman onu bu kadar uzağa taşıyanların aynı olduğunu duydum.

Predappio’da, çoğunluğu erkeklerden oluşan küçük ama düzenli bir insan kalabalığının, mahzene kadar dolaşmak için geniş ve titizlikle eğilimli mezarlığı geçtiğini gördük. Birkaç dakika saygıyla oyalandılar ve gittiler. Bazıları adak getirdi. Mahzenin kapısına, içinde bir demet solmuş çiçek bulunan ve Mussolini’nin yıllar önce İtalyanlar tarafından nasıl “ihanete uğradığına” dair üzüntü ve öfkeyi ifade eden bir kart bırakılmıştı.

Bazılarıyla görüştük. Neden gelmişlerdi? “Göstermek için saygı. İtalya’yı önemseyen büyük bir liderdi. Hatası, Hitler’le ittifak yapmak ve Holokost’ta rol oynamaktı. Ondan önce de İtalya için çok iyi şeyler yaptı.”

“Mussolini de çok iyi şeyler yaptı.” İtalyanlarla ulusun faşist tarihi hakkında konuşurken en sık duyduğum cümle bu, sadece mezarlıktaki “sadık”lardan değil.

Bu, İtalya’nın geçmişiyle ilişkisini o kadar simgeleyen bir ifade ki tarihçi Francesco Filippi, Mussolini rejiminin aynı zamanda iyilik için bir güç olduğu efsanesini yıktığı kitabının başlığı olarak bunu seçti.

Şu soruyu soruyor: Bu mitler neden ilk etapta var?

Filippi bana, ona göre cevapların savaşın nasıl bittiğiyle ilgili olduğunu söyledi. “Alman Nazizmi ve İtalyan Faşizmi çok farklı şekillerde sona erdi” dedi.

Almanya’da Naziler ve Hitler, Nazilerden arındırma uygulayan Müttefikler tarafından yenildi. İtalya’da bu olmadı. Filippi, “Mussolini, Temmuz 1943’te Faşist Parti tarafından iktidardan devrildi. İşte o zaman anlatıyı ve ülkenin büyük bir kısmını kontrol etmeyi bıraktığı zaman” dedi.

Savaşın son iki yılında İtalya üç parçaya bölündü. Kuzey, Mussolini liderliğindeki kukla bir devleti destekleyen ve şiddetli anti-faşist direnişle yüzleşmek zorunda kalan Naziler tarafından işgal edildi. Sicilya Müttefikler tarafından işgal edildi. Ülkenin geri kalanı, Müttefiklerle çalışan eski faşistlerden oluşan bir hükümet altındaydı. Filippi, “Müttefiklerin savaş sona erdiğinde ülkenin egemenliğini devredebilecekleri anti-faşist güçlerden oluşan bir siyasi yapı zaten vardı” dedi.

O zamana kadar Soğuk Savaş demleniyordu ve İtalya Batı’daki en büyük komünist partiye sahipti. Sözde “Kızıl Tehdit”i kontrol altına almak için çalışabilecek muhafazakar, eski faşist güçleri hedef almak ABD ve Birleşik Krallık’ın çıkarına değildi, bana “her şeyi olduğu gibi bırakmak daha iyi” dedi.

Bu, İtalyanların geçmiş hakkında kendi anlatılarını oluşturmalarına izin verdi – bu yüzden kimin faşist olduğu ve bunun ne anlama geldiğine dair birçok zor sorunun düzgün bir şekilde ele alınmaması şaşırtıcı değil.

MSI, bu savaş sonrası gerçekliğin dışında ortaya çıktı.

Mussolini’nin mezarından sadece kısa bir sürüş mesafesinde, vitrininde faşist hatıralar sergileyen birkaç dükkandan birini ziyaret ettiğimiz Predappio’ya geri döndük – Il Duce’nin gerçek boyutlu bronz büstünden kafasına benzeyen hafif gülünç makarnaya. Dükkanın içi yine de gülünç olmaktan uzaktı. Gamalı haçlar ve SS işaretleri ile süslenmiş Nazi rozetleri, tişörtler, şapkalar ve iğnelerden oluşan bir koleksiyon açıkça satışa sunuldu. Tezgahtan satın alabilir veya çevrimiçi sipariş verebilirsiniz. Ve evet, uluslararası olarak da yayınladılar.

Bu nasıl kabul edilebilir, hatta yasal? İtalyan anayasasına göre faşizm suçtur. Yine de, Faşist Parti’nin yeniden kurulmasını yasaklayan şu anda yürürlükte olan anti-faşist yasalar, faşist selamların zaman zaman “hatıra eylemleri” olarak görüldüğü yoruma açıktır.

Faşist görüntüleri yasaklayan yasaları güçlendirmeye yönelik son siyasi girişimler, sağ partiler değişikliklerin ifade özgürlüğüne zarar verebileceğini savundukları için mecliste oylamayı geçemedi.

İtalyanlar Pazar günü yeni parlamentoları için oy kullandıklarında, Meloni’yi destekleyenlerden bazıları partinin neofaşizmle olan bağları nedeniyle bunu yapabilir. Yine de bu kadar çok kişinin ona oy vermesinin nedeni bu olmayacak. Bunun yerine, aşırı sağ bir yönetim yerine merkez sağ bir hükümete liderlik edeceğini umabilirler. Yine de diğerleri için, yılların seçim hayal kırıklığı, henüz denemedikleri tek seçenek olduğu anlamına geliyor.

Ancak hepsinin ortak noktası, Meloni’nin partisinin faşizmle bilinen bağlantılarının onları ertelemek için yeterli olmamasıdır. Bu başlı başına iç karartıcı.

1990’larda Mussolini’yi çok daha gençken öven Meloni, o zamandan beri faşizmin tarihe gömüldüğünü iddia ederek aralarına mesafe koymaya çalışmış olabilir. Yine de partisinin üyelerinin faşizme saygı duyduğunu gösteren yakın tarihli, belgelenmiş örnekler var – faşist selam vermekten faşist bir savaş suçlusunun anısına bir anıtın inşasını desteklemeye, Mussolini’nin iktidardaki zamanının önemli tarihlerini anmaya kadar.

Çoğu İtalyan, ekonomik mücadeleleriyle geçmiş hakkında endişelenemeyecek kadar endişeli. Yine de Brothers of Italy’nin beklenen başarısı, milyonlarca İtalyan’ın hem geçmişten hem de en önemlisi gelecek için neyi kabul edilebilir bulduğunu gösteriyor.

Bu makalede ifade edilen görüşler yazara aittir ve Al Jazeera’nın editoryal duruşunu yansıtmayabilir.Kaynak

Yorum yapın