Rusya Ukrayna savaşı canlı haberleri: Vladimir Putin’in müttefiki Medvedev, Rus savaşının ‘on yıllar’ sürebileceğini söylediRusya Ukrayna savaşı canlı haberleri: Vladimir Putin'in müttefiki Medvedev, Rus savaşının 'on yıllar' sürebileceğini söyledi

G7 zirvesi: Zelensky ve Fumio Kishida, Hiroşima’daki Barış Anıtı Parkı’na çelenk koydu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en kıdemli yardımcılarından biri, Ukrayna’daki savaşın ateşkeslerle serpiştirilmiş uzun çatışma dönemleriyle “on yıllar” sürebileceğini tahmin etti.

Eski Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Vietnam ziyareti sırasında “Bu çatışma çok uzun bir süre, büyük olasılıkla on yıllar sürecek” dedi.

Putin’in güçlü güvenlik konseyinin başkan yardımcısı, “Böyle bir güç yürürlükte olduğu sürece, diyelim ki üç yıllık ateşkes, iki yıllık çatışma olacak ve her şey tekrarlanacak” diye devam ederken, Moskova’nın iddiasını yineledi. Ukrayna bir Nazi devletidir.

Cephe hattında, Rusya’nın Wagner paralı askerleri, harap durumdaki doğu Ukrayna şehrinin ele geçirilmesini tamamladıklarını iddia ettikten beş gün sonra, Bakhmut’taki mevzilerini düzenli Rus ordusuna devretmeye başladılar.

Ancak Ukrayna savunma bakan yardımcısı Hanna Maliar, Wagner’in yalnızca şehrin varoşlarında mevzileri devrettiğini ve “Wagner savaşçılarının şehrin içinde kaldığını” söyledi.

Wagner şefi Yevgeny Prigozhin, düzenli ordu mücadele ediyorsa kuvvetlerini Bakhmut’a geri göndermeye hazır olduğunu söyledi.

1685070554

Putin müttefiki, Ukrayna savaşının ‘on yıllar’ sürebileceğini söyledi

Bir devlet haber ajansının bugün bildirdiğine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in baş yardımcılarından biri, Ukrayna’daki savaşın onlarca yıl sürebileceğini söyledi.

Eski Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, “Bu çatışma çok uzun bir süre, büyük olasılıkla on yıllar sürecek” dedi.

Moskova’nın Ukrayna’nın bir Nazi devleti olduğu iddiasını tekrarlayarak, “Böyle bir güç yürürlükte olduğu sürece, diyelim ki üç yıllık ateşkes, iki yıllık çatışma olacak ve her şey tekrarlanacak” diye devam etti.

RIA haber ajansının bildirdiğine göre, Putin’in güçlü güvenlik konseyi başkan yardımcısının sözleri Vietnam’a yaptığı bir ziyaret sırasında yapıldı. Ukrayna makamlarını “enfeksiyon” olarak tanımlamıştı.

Arpan Rai26 Mayıs 2023 04:09

1685090139

Ukrayna’nın Dnipro kentindeki hastane Rus saldırısında vuruldu – vali

Bölge valisi Serhiy Lysak, Ukrayna’nın doğusundaki Dnipro kentindeki bir hastanenin Cuma günü Rus füze saldırısında vurulduğunu söyledi.

“Dnipro’ya füze saldırısı. “Rashist” piçler bir tıbbi tesise saldırdı. Kurbanlar var, ”dedi Lysak, Telegram mesajlaşma uygulamasında Ruslar için aşağılayıcı bir terim kullanarak.

Maryam Zakir-Hüseyin26 Mayıs 2023 09:35

1685088646

Çin, Karadeniz tahıl anlaşmasının dengeli ve kapsamlı bir şekilde yapılmasını umduğunu söyledi

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Mao Ning Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’in Karadeniz tahıl anlaşmasının dengeli ve kapsamlı bir şekilde uygulanabileceğini umduğunu ve küresel gıda güvenliği konusunda işbirliği yapmak istediğini söyledi.

Rusya Perşembe günü, tahıl ve gübre ihracatını iyileştirme talepleri karşılanmazsa anlaşmayı 17 Temmuz’dan sonraya uzatmayacağının sinyalini verdi.

Maryam Zakir-Hüseyin26 Mayıs 2023 09:10

1685086639

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Batı’nın Ukrayna üzerindeki nükleer tırmanma risklerini hafife aldığı konusunda uyardı

Başkan Vladimir Putin’in kıdemli bir müttefiki Cuma günü, Batı’nın Ukrayna üzerinde bir nükleer savaş riskini ciddi şekilde hafife aldığı konusunda uyardı ve Ukrayna’nın nükleer silahlara sahip olması halinde Rusya’nın önleyici bir saldırı başlatacağı konusunda uyardı.

Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgali, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en ölümcül çatışmayı ve 1962 Küba Füze Krizi’nden bu yana Moskova ile Batı arasındaki en büyük çatışmayı tetikledi.

Diğer tüm devletlerden daha fazla nükleer silaha sahip olan Rusya, defalarca Batı’nın Ukrayna konusunda Rusya ile çok daha büyük bir çatışmaya dönüşebilecek bir vekalet savaşına girdiğini söyledi.

“Geriye çevrilemez savaş yasaları var. Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev’in Rus haber ajansları tarafından aktarıldığına göre, nükleer silahlar söz konusu olduğunda, önleyici bir saldırı olması gerekecek.

2008’den 2012’ye kadar cumhurbaşkanı olarak görev yapan Medvedev’in, Ukrayna’nın nükleer silahlarına izin vermesinin, hiçbir Batılı devletin alenen önermediği bir adımın “onlara nükleer yüklü bir füze gelmesi” anlamına geleceğini söylediği aktarıldı.

Medvedev, “Anglo-Saksonlar bunu tam olarak anlamıyor ve işlerin bu noktaya gelmeyeceğine inanıyor” dedi. “Belirli koşullar altında olacak.”

Bir zamanlar kendisini liberal bir modernleştirici olarak tanıtan Medvedev, şimdi kendisini şiddetli bir Batı karşıtı Kremlin şahini olarak sunuyor. Diplomatlar, görüşlerinin Kremlin seçkinlerinin üst düzeylerinde düşündüğüne dair bir işaret verdiğini söylüyor.

Batı, Ukrayna’nın Rusya’yı yenmesine yardım etmek istediğini söylüyor ancak ABD Başkanı Joe Biden, ABD destekli NATO askeri ittifakı ile Rusya arasında doğrudan bir çatışmanın Üçüncü Dünya Savaşı ile sonuçlanacağı konusunda uyardı.

Rusya, Washington’ın Rusya’nın ABD’ye komşu bir ülkeyi silahlandırmasına asla izin vermeyeceğini söylüyor ve Kremlin, Batı’nın halihazırda Rusya ile ilan edilmemiş bir savaş yürüttüğünü söylüyor.

Ukrayna, Sovyetler Birliği’nin 1991’deki düşüşünden sonra bağımsızlığını kazandığında, binlerce nükleer silaha ev sahipliği yaptı. Bunları 1994 Budapeşte Muhtırası kapsamında Rusya, ABD ve İngiltere’den güvenlik ve egemenlik garantileri karşılığında Rusya’ya verdi.

(AP)

Maryam Zakir-Hüseyin26 Mayıs 2023 08:37

1685085030

Bölge valisi ‘Dnipro acı çekti’ dedi

Rusya, bir gecede Dnipro kentine füzeler ve insansız hava araçlarıyla saldırdı.

“Çok zor bir geceydi. Dnipropetrovsk bölge valisi Serhiy Lysak, Telegram mesajlaşma uygulamasında “Gürültülüydü – düşman füzeler ve insansız hava araçlarıyla bölgeye toplu bir saldırı başlattı” dedi. “Dnipro acı çekti.”

Lysak, bir nakliye şirketi ve bir benzin istasyonu da dahil olmak üzere çok sayıda ev, araba ve özel şirketin hasar gördüğünü söyledi.

Kiev’deki yetkililer, bir alışveriş merkezinin çatısının, özel bir evin ve çok sayıda arabanın hasar gördüğünü söyledi. Kharkiv bölgesi valisi ayrıca birkaç özel ev ve endüstriyel tesisin hasar gördüğünü bildirdi.

Tam kapsamlı işgaline 15 ay önce başlayan Rusya, kritik altyapı ve enerji tesislerini yok etmek amacıyla geçen Ekim ayından bu yana yüzlerce füze saldırısı düzenledi.

Askeri yetkililer, Ukrayna’nın karşı saldırısına yönelik hazırlıkları bozmaya çalışmak için füze saldırılarının odağını değiştirdiğini söyledi.

Bir kurtarıcı, Rusya’nın Dnipro’da Ukrayna’ya saldırısı sırasında Rus füze saldırısında hasar gören bir benzin istasyonunun yerleşkesinde görülüyor.

(REUTERS aracılığıyla)

İtfaiyeciler, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ortasında, Dnipro’da bir Rus füze saldırısında hasar gören bir nakliye şirketinin tesisinde çalışıyor.

(REUTERS aracılığıyla)

Maryam Zakir-Hüseyin26 Mayıs 2023 08:10

1685083629

Ukrayna, Rus saldırılarında 10 füze ve 20’den fazla İHA düşürdü

Ukraynalı yetkililer Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın başkent Kiev, Dnipro şehri ve doğu bölgelerine gece boyunca düzenlediği saldırılarda Rusya tarafından fırlatılan 10 füze ve 20’den fazla insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.

Rusya, bu ay Ukrayna’ya yönelik füze ve insansız hava aracı saldırılarını yoğunlaştırdı, özellikle Ukrayna’nın beklenen bir karşı saldırısı öncesinde lojistik ve altyapı tesislerine saldırdı.

Ukrayna hava kuvvetleri, Hazar Denizi’nden atılan 10 füze, İran yapımı 23 Shahed insansız hava aracı ve iki keşif uçağı düşürdüğünü söyledi.

Perşembe günü saat 22:00 (1900 GMT) civarında başlayan ve Cuma günü sabah 5:00’e kadar devam eden saldırılarda toplam 17 füze ve 31 insansız hava aracının fırlatıldığını söyledi.

Yetkililer, çok sayıda insansız hava aracının ve çok sayıda füzenin Kharkiv ve Dnipropetrovsk bölgelerindeki hedefleri vurduğunu söyledi.

Hemen herhangi bir ölüm haberi gelmedi.

Dnipro’da Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sırasında Rus füze saldırısında hasar gören bir konutun görüntüsü.

(REUTERS aracılığıyla)

Maryam Zakir-Hüseyin26 Mayıs 2023 07:47

1685082057

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Ukrayna nükleer silah alırsa önleyici saldırı gerektiğini söyledi

Rus haber ajanslarının aktardığına göre, Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve eski cumhurbaşkanı Dmitry Medvedev Cuma günü Batı’nın Ukrayna’ya nükleer silah vermesi halinde Rusya’nın önleyici bir saldırı başlatmak zorunda kalacağını söyledi.

“Geriye çevrilemez savaş yasaları var. Medvedev, konu nükleer silahlara gelirse, önleyici bir saldırı olması gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dimitri Medvedev

(Getty Images aracılığıyla AFP)

Maryam Zakir-Hüseyin26 Mayıs 2023 07:20

1685079909

Ruslar Putin’den intikam peşinde: ‘Rusya’yı özgürleştirmeye başlayacağız’

Savaşçılar, sınır ötesi görevlerinden sonra coşkulu, ele geçirilmiş bir BRT zırhlı aracını ve makineli tüfeklerini savaş ganimetleri arasında gösterirken, uzun bir kampanyada daha fazla saldırı sözü veriyor ve Vladimir Putin’in düşüşünü tahmin ediyor.

Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki bir kampta bulunan Rus Gönüllü Kolordusu’nun (RVC) başkanı Denis Kapustin, Ukrayna adına Rusya’yı işgal etmediklerini, ancak bir kurtuluş savaşı başlattıklarını söylüyor. “Vatanımıza döndük. Yanımızda Ukraynalı asker yoktu; Rusya Federasyonu topraklarında görünmeyecekler. Bu bizim iç sorunumuz” diye ısrar ediyor.

Ruslar Putin’den intikam peşinde

Rus Gönüllü Kolordusu ve Rusya’nın Özgürlüğü Lejyonu, Moskova’nın işgalinin ardından Ukrayna’da kuruldu. Milisler şimdi savaşı Kremlin’e taşıyor ve başkanı devirmeyi hedefliyor. Kim Sengupta’nın bildirdiği

Arpan Rai26 Mayıs 2023 06:45

1685078956

Ukrayna, Rus esaretinden 106 Bakhmut askerini serbest bıraktı

Volodymyr Zelensky, dün gece Bakhmut’taki ezici muharebede savaşan ve başlangıçta savaş alanında kayıp olduğu düşünülen yüzden fazla Ukraynalı askerin geri döndüğünü duyurdu.

“Bugün borsalar üzerinde çalışan ekibimizden olumlu bir sonuç daha aldık. Zelensky, gece konuşmasında, “Rus esaretinden 106 savaşçımızı daha geri getirdik – Bakhmut bölgesinde savaştılar” dedi.

“Bu 106 kişiden çoğu hakkında hiçbir bilgi olmaması çok önemli, kayıp olarak kabul edildiler. Ama onları bulduk. Onları eve geri getirdik. 8 subay, 98 asker ve çavuş…”

Arpan Rai26 Mayıs 2023 06:29

1685078399

Putin’in müttefiki ‘önleyici’ saldırı tehdidinde bulundu: ‘Savaşın geri dönüşü olmayan yasaları’

Rusya cumhurbaşkanının en yakın yardımcılarından biri, Batı’nın Ukrayna’ya nükleer silah vermesi durumunda Rusya’nın önleyici bir saldırı başlatması gerekeceğini söyledi.

“Geriye çevrilemez savaş yasaları var. Rus devlet medyasına göre, eski Rusya başbakanı Dmitry Medvedev, nükleer silahlar söz konusu olduğunda, önleyici bir saldırı olması gerekecek” dedi.

Arpan Rai26 Mayıs 2023 06:19Kaynak

Yorum yapın