Premier Lig, Man City’yi mali kuralları ihlal ettiği iddiasıyla suçladı | Futbol Haberleri


Manchester merkezli futbol kulübü, bağımsız bir komisyon tarafından yapılacak incelemeyi memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

İngiltere Premier Ligi, geçen sezonun şampiyonu Manchester City’yi, Abu Dabi merkezli City Football Group tarafından satın alındığından bu yana 100’den fazla mali kural ihlali iddiasıyla suçladı.

Lig, yıllarca süren bir soruşturmanın ardından Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iddia edilen kabahatlerin 2009-10 sezonundan 2017-18 sezonuna kadar uzandığını söyledi.

Bu dönemde takım üç Premier Lig şampiyonluğu kazandı: 2012, 2014 ve 2018’de.

Man City’nin karşı karşıya kaldığı suçlamalar, kanıtlanırsa, en kötü senaryoda bir kulübün Premier Lig’den atılmasına neden olabilir. Kusurlu kulüpler dönüşümlü olarak puan düşebilir, para cezasına çarptırılabilir veya kınanabilir.

Lig, Man City’nin “özellikle gelirleri (sponsorluk gelirleri dahil), ilgili tarafları ve işletme maliyetleri ile ilgili olarak” doğru finansal bilgilerin sağlanmasına ilişkin kuralları ihlal ettiği iddia ediliyor.

İhlalleri gizli bir duruşmadan önce bağımsız bir komisyona havale ettiğini de sözlerine ekledi.

2008 Abu Dabi’nin devralınmasından bu yana toplam altı kez Premier Lig şampiyonluğu kazanan Man City, ligin “bu iddia edilen ihlalleri yayınlamasına” şaşırdıklarını söyledi.

Kulüp, “Kulüp, bu konunun bağımsız bir komisyon tarafından gözden geçirilmesini ve kendi konumunu desteklemek için var olan kapsamlı çürütülemez kanıtları tarafsız bir şekilde değerlendirmesini memnuniyetle karşılıyor” dedi.

Finansal fair play kurallarının ihlali iddiası

Man City ayrıca Pazartesi günü, soruşturmasında Premier Lig’e yardım ve işbirliği yapmamakla ve İtalyan teknik direktör Roberto Mancini’nin görevde olduğu 2009-10 ile 2012-13 sezonları arasındaki menajerlik ücretlerini eksik ifşa etmekle suçlandı.

Ayrıca, kulüplerin 2013-14 ile 2017-18 sezonları arasında Avrupa futbolunun yönetim organı olan UEFA’nın finansal fair play (FFP) düzenlemelerine uymasını gerektiren Premier Lig kurallarını ihlal ettiğine ve Premier Lig’in kâr ve sürdürülebilirlik kurallarına uymadığına karar verildi. 2015-16 ila 2017-18 sezonları.

FFP düzenlemeleri, kulüplerin oyunculara yapılan harcamalar nedeniyle büyük kayıplar yaşamasını engellemek için tasarlanmıştır. Ayrıca, sponsorluk anlaşmalarının gerçek piyasa değerlerine dayalı olmasını ve gerçek ticari anlaşmalar olmasını sağlarlar ve sahiplerinin kuralları aşmak için bir kulübe para pompalama yolları değildir.

Patlayıcı gelişmeler, dünyanın en popüler futbol ligi tarafından yürütülen kapsamlı bir soruşturmanın sonunda geldi. Soruşturma, bir ay önce Alman dergisi Der Spiegel tarafından yayınlanan Man City yetkililerinden gelen kulüp e-postaları ve belgelerinin sızdırılmasının ardından Aralık 2018’de başlatıldı.

Man City daha sonra UEFA tarafından Şampiyonlar Ligi’nden iki yıl süreyle men edildi, ancak 2020’de yasağı bozan Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başarılı bir şekilde itiraz etti.

Kulüp, UEFA tarafından 30 milyon avro (32,2 milyon dolar) para cezasına çarptırıldı ve CAS bunu 10 milyon avroya (10,7 milyon dolar) düşürdü.Kaynak

Yorum yapın