Peru: Protestocu ölümleri, acı dolu bir geçmişin ortasında tazminat çağrılarına yol açtı
CNN

Peru’nun güneyindeki Ayacucho şehrinde 15 Aralık sabahı Leonardo Hancco eşi Ruth Barcena’ya “Bana bir şey olursa ağlama” dedi.

32 yaşındaki taksi şoförü ve yedi yaşındaki bir kız babası, son anda Peru’nun ülke çapındaki siyasi protestolarına katılmaya karar vermişti.

Barcena’ya göre ayrılmadan önce “Çocuklarıma daha iyi bir gelecek bırakmak istediğim için katılmaya karar verdiysem, haklarım için savaşıyorum” diye ekledi.

İlk olarak Aralık ayında eski Başkan Pedro Castillo’nun devrilmesinden sonra patlak veren gösteriler, o zamandan beri – büyük ölçüde Ayacucho’nun bulunduğu orta ve güney Peru’da – hükümette ve seçilmiş yetkililerde yolsuzluk iddialarının yanı sıra yaşam koşullarına duyulan öfkeyle devam etti. ve ülkedeki eşitsizlik. Protestocular Başkan Dina Boluarte’nin istifasını, Kongre’nin kapatılmasını, bir an önce genel seçimleri ve yeni bir Anayasa talep ediyor.

İnka öncesi tarihi ve kolonyal kiliseleriyle tanınan Ayacucho antik kenti, gösteriler sırasında dramatik şiddet patlamalarına sahne oldu. Ülkenin Ombudsman ofisine göre, yalnızca bu bölgede en az 10 kişi öldü ve 40’tan fazla kişi yaralandı.

Hancco da onlardan biriydi. Yürüyüşe katıldıktan saatler sonra, protestocuların toplandığı ve bazılarının pistin kontrolünü ele geçirmeye çalıştığı Ayacucho havaalanının yakınında karnından vuruldu.

Barcena CNN’e verdiği demeçte, aldığı yaralardan iki gün sonra öldü.

Göstericiler, 15 Aralık 2022'de Ayacucho, Peru'daki şiddetli protestoların ortasında bir havaalanı asfaltında duruyor.

Ayacucho’nun tarihi bölgesi bir zamanlar Wari uygarlığına ev sahipliği yapmış ve İnka imparatorluğunun bir parçası olmuştur. Şimdi Ayacucho olarak da adlandırılan başkenti, İspanyol fethi sırasında ana şehirlerden biriydi. Aynı zamanda, silahlı isyancı grubun evi olan Peru’nun yakın tarihinin en karanlık ve acı dolu bölümlerinden birinin doğum yeriydi. Parlayan Yol şiddetli 80’ler ve 90’lar sırasında.

Ülkenin Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun nihai raporuna göre, sonunda yaklaşık 70.000 kişi öldü Peru güvenlik güçleri ile Maoist isyancı grup Parlayan Yol (İspanyolca Sendero Luminoso) ve Marksist-Leninist Tupac Amaru Devrimci Hareketi (MRTA) arasındaki iç çatışma nedeniyle. Hem hükümet güçleri hem de isyancı gruplar, savaşırken insan hakları ihlalleriyle suçlandı. Bu kanlı çatışmada ölenlerin ve kaybolanların %40’tan fazlası Ayacucho bölgesindeydi.

O zamandan beri bu bölge yerli ve yabancı turistleri ağırlamış, tarım, madencilik ve yerel ürünlerin imalatına dayanmaktadır. Ama yine de geçmişin eşitsizliklerini yansıtıyor. Peru’nun başkenti Lima ile karşılaştırıldığında, Ayacucho’nun sağlık ve eğitim sistemi, sermayeden yararlananların çok altında tesis ve standartlarla az gelişmiştir.

San Cristóbal de Huamanga Ulusal Üniversitesi Antropoloji Profesörü Lurgio Gavilán, CNN’e “Peru’nun ekonomik olarak çok iyi durumda olduğunu söylüyorlar, ancak salgın bizi çıplak bıraktı” dedi.

Sonrasında neredeyse yirmi yıllık sürdürülebilir ekonomik büyüme, Covid-19, dünyadaki kişi başına en yüksek ölüm oranı ve pandemi sırasında nüfusun yarısından fazlasının yeterli gıdaya erişiminin olmamasıyla 2020’de ülkeyi sert bir şekilde vurdu. Yoksulluk özellikle ülkenin kırsal kesimlerinde sinsi olmuştur.

GSYİH’nın salgın öncesi seviyelere geri dönmesiyle ekonomi toparlanmış olsa da, ülkedeki eşitsizliğin sürmesi herkesin fayda sağlamayacağı anlamına geliyor. Dünya Bankası, yoksulluğun önümüzdeki iki yıl boyunca salgın öncesi seviyelerin üzerinde kalacağını tahmin ediyor.

Bazı protestocular, devrilmeden önce ekonomik eşitsizliği düzeltme sözü veren, bir zamanlar kırsalda öğretmenlik yapan tutuklu eski Başkan Castillo’nun serbest bırakılması çağrısında bulundu. Ancak başkanlığını çevreleyen kutuplaşma ve kaos – yolsuzluk iddiaları ve Castillo’nun siyasi nedenlerle reddettiği Kongre’nin çok sayıda görevden alma girişimi de dahil olmak üzere – Peru’da önceden var olan gerilimleri yalnızca şiddetlendirdi.

Ayacucho’nun acı dolu geçmişi, bölgedeki çatışmalara zemin oluşturdu. Kamu görevlilerinin, basının ve kamuoyunun protestocuları vandal, suçlu ve “terörist” olarak damgalamak için kullandığı aşağılayıcı dil, tarihi bir sinire dokundu.

“Kimse tüm protestocuların terörist olduğunu söylemiyor, ancak Aydınlık Yol ile bağlantılı insanların yanlarında yürüdüğünü bilmeliler” dedim Peru Ulusal Polisi (PNP) sözcüsü General Oscar Arriola Delgado, protestolara karışan üç kişinin Ayacucho’da Aydınlık Yol ile bağlantılı oldukları iddiasıyla tutuklanmasının ardından. Bunlardan biri protestoculara para vermekle ve kamu ve özel mülke yönelik saldırıların planlanmasında yer aldığı iddiasıyla suçlanıyor.

Shining Path 90’ların sonlarından beri dağılmış olsa da, grubun kalıntıları Peru hükümetinin koka üretiminden kar elde ettiklerini söylediği ülkenin güneyinde aktif olmaya devam ediyor. Polis, tutukladıkları bir kadının 80’li ve 90’lı yıllardaki gerilla faaliyetleriyle bağlantılı olarak yıllarca hapis yattığını, ancak onu mevcut herhangi bir grupla ilişkilendirip ilişkilendirmediğini kamuoyuna açıklamadığını söyledi.

Ancak Gavilan, Aydınlık Yol bağlantılarının varlığını abartmamak konusunda uyarıyor. Antropolog, “İnsanlar düşünebiliyor, neyin iyi neyin kötü olduğunu nasıl ayırt edeceklerini biliyorlar, biz de çok şey yaşamış olmamıza rağmen nasıl öfkeleneceğimizi biliyoruz” dedi.

“Bizim için Aydınlık Yol uzun zaman önce öldü, kimse Aydınlık Yol’u desteklemiyor, bizi kimsenin istemediği korkunç bir savaşa götürdüler” dedi.

Kendisi, Peru’nun Aydınlık Yol ile karışıklığına dair ilk elden deneyime sahip. 12 yaşında yetim bir çocuk asker olarak gruba katıldıktan sonra, ordu onu 15 yaşında aynı gruba karşı savaşması için askere aldı. Gavilan daha sonra antropoloji okumadan önce bir Fransisken rahibi oldu.

Ona göre buradaki gerçek tehdit, başka bir déjà vu’da yatıyor – Perulu askerler bir kez daha sivillerle karşı karşıya geliyor. “Halkımız, ordunun yüzlerini yeniden sokaklarda gördü” diyor.

Peru'nun Ayacucho kentinde 17 Aralık 2022'de eski Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo'nun devrilmesinin ardından düzenlenen protestolar sırasında öldürülen Jhon Henry Mendoza Huarancca'nın cenaze törenine akrabaları ve arkadaşları katıldı.

Ayacucho, Perulu yetkilileri elinde tutmak isteyen bölgelerden biri. sorumlu protestoculara yönelik şiddet iddiasıyla. Ulusal savcılık zaten bir dava açtı. ön soruşturma mevcut Başkan Boluarte’ye, üç bakanına, polis ve askeri komutanlara karşı.

Olayların başlamasından bu yana ülke çapında çıkan çatışmalarda en az 55 kişi öldü, 500’den fazla polis yaralandı. ulusal Ombudsmanlık ofisi ve İçişleri Bakanlığı.

Polis, taktiklerinin uluslararası standartlara uygun olduğunu söylüyor. Ancak Amerikalılar Arası İnsan Hakları Komisyonu (IACHR) tarafından Peru’ya gönderilen bir araştırma heyeti, protestolar sırasında kurbanların kafalarında ve üst vücutlarında, kolluk kuvvetlerinin insan hayatını korumak için kaçınması gereken alanlarda kurşun yarası bulunduğunu bildirdi. .

tarafından yayınlanan yönergelere göre Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi“Bir toplantıyı dağıtmak için ateşli silahların kullanılması her zaman yasa dışıdır.”

boluarte var dedim orduyu konuşlandırma kararının zor olduğunu ve ne polisin ne de ordunun “öldürmek” için gönderilmediğini. Protestolardan da şöyle bahsetmişti:terörizm” hastanede yaralı bir polisi ziyaret ettiğinde – IACHR’nin uyardığı bir etiket “daha fazla şiddet ortamını” kışkırtabilir.

Barcena, hükümetin kocasının ölümünün sorumluluğunu alması gerektiğine inanıyor. Hancco’yu kaybetmenin şokunun ardından, savcının soruşturmasını desteklemek ve ölen ya da yaralananlar için hükümetten tazminat talep etmek üzere Ayacucho’da ölen ve yaralananların bir grup akrabasına liderlik etmeye karar verdi.

Ailesi, 2020’de Covid-19 salgını ülkeyi vurduğunda bir maden şirketinde ağır makine operatörü olarak işini kaybettikten sonra aldığı bir iş olan taksi şoförü olarak kazandığı gelire güveniyordu.

“Ölenler masum insanlardı, [security forces] hayatlarını almaya hakları yoktu. Kocamın nasıl biri olduğunu biliyorum; alçakgönüllüydü, hayatı severdi, ailesi için her şeyini verirdi. Savaşçı. Bir köylü olmasına rağmen asla başını öne eğmedi, ”dedi Barcena CNN’e.

İddiası, mevcut şiddeti inceleyen insan hakları uzmanları tarafından destekleniyor. Peru’daki İnsan Hakları ve Engelliler Ombudsmanı Yardımcısı Percy Castillo, Ayacucho’da sahada bulunduktan sonra CNN’e yaptığı açıklamada, ofisinin yoksulluktan gelen bu aileler için bir tazminat mekanizması oluşturulmasını desteklediğini söyledi.

CNN’e ölenler için tazminatın ülkedeki krizi düzeltmek için gereken üç adımdan biri olduğunu söyleyen IACHR komisyon üyesi Joel Hernández García da bu tür önlemleri destekliyor.

Kaynak

Yorum yapın