Pakistan Başbakanı Şehbaz Şerif, genelkurmay başkanlığı için kısa listeye giren Korgeneral Faiz Hamid’in erken emekliliğini onayladı: Rapor


İSLAMABAD: Pakistan Başbakanı Şehbaz Şerif, Korgeneral Faiz’in erken emeklilik başvurusunu onayladı Hamideski bir ISI şefi ve görünüşe göre son listeye alınan altı isimden biri Ordu Cuma günkü bir basında çıkan habere göre şef.
Rapor, Genelkurmay Başkanı (CGS) Korgeneral Ezher Abbas’ın da General Asim Munir’in genelkurmay başkanı (COAS) olarak atanmasının ardından erken emeklilik talebinde bulunmasından günler sonra geldi.
Eski ISI başkanı General Munir, General’in yerini aldı Qamar Javed Bajwa29 Kasım’da, ordunun güvenlik ve dış politika konularında önemli bir güce sahip olduğu darbe eğilimli ülkede Pakistan’ın Ordu komutanı olarak iki kez üç yıl üst üste görev yaptıktan sonra emekli oldu.
Geo TV’ye göre Korgeneral Hamid, başvurusunu birkaç gün önce Rawalpindi’deki Ordu Genel Karargahına (GHQ) gönderdi ve başvuru onay için Başbakanlığa iletildi.
Korgeneral Hamid, eski Başbakan İmran Han altında DG ISI ve kolordu komutanı Peşaver olarak görev yaptı. Rapora göre, daha sonra Bahawalpur kolordu komutanı olarak atandı.
Korgeneral Hamid ve Korgeneral Abbas, General Bajwa’nın yerine genelkurmay başkanlığı için önerilen altı aday arasında yer aldı.
Listede Orgeneral Münir dışındaki diğer isimler de Korgeneraldi. Sahir Shamshad MirzaKorgeneral Nauman Mehmood ve Korgeneral Muhammed Emir.
General Munir, hem güçlü istihbarat teşkilatlarını – Servisler Arası İstihbarat (ISI) hem de Askeri İstihbarat’ı (MI) yöneten ilk Ordu şefidir.
Pakistan Ordusu Generali Shahir Shamshad Mirza, selefi General (retd) Nadeem Raza’nın bir gün önce botlarını asmasının ardından Pazar günü Müşterek Kurmay Başkanları Komitesi (CJCSC) başkanı olarak göreve başladı.
Ordunun güvenlik ve dış politika konularında hatırı sayılır bir güce sahip olduğu darbe eğilimli Pakistan’da genelkurmay başkanlığı makamı en güçlü konumdur.
Pakistan’ı 75 yılı aşkın varlığının yarısından fazlasında yöneten güçlü ordu, şimdiye kadar güvenlik ve dış politika konularında hatırı sayılır bir güce sahipti.

Kaynak

Yorum yapın