Moğolistan, protestoların ardından Çin ile kömür ticaretini temizleme sözü verdi | Enerji


Geçen ay, protestocular ülkenin kömür ticaretindeki yolsuzluğu kınamak için Moğol başkentine baskın düzenledi. Şimdi hükümet, yıllarca süren şaibeli iş anlaşmalarına son verecek bir çözüm bulduğunu söylüyor.

Önümüzdeki aydan itibaren, ülkenin devlete ait en büyük kömür madencisi olan Erdenes-Tavantolgoi JSC, geçen yıl Moğolistan’ın toplam ihracatının yüzde 84’ünü satın alan komşu Çin’deki alıcılarla doğrudan satış sözleşmeleri imzalamayı bırakacak. Bunun yerine şirketin kömürü Moğol Borsasında açık arttırmayla satılacak.

Borsa aracılığıyla kömür kontratlarını satma hamlesi, Ulan Batur’da Aralık ayında kömür endüstrisindeki yaygın dolandırıcılık iddialarının tetiklediği yolsuzluğa karşı büyük çaplı protestolara yanıt olarak geldi.

İddiaların merkezinde Erdenes-Tavantolgoi A.Ş.’nin CEO’su Gankhuyag Battulga ve birkaç çalışanı ile aile üyeleri tutuklandı ve milyarlarca dolarlık kömür gelirini zimmete geçirmekle suçlanarak yargılanmayı bekliyorlar. Yetkililer, müzayedelerin şeffaflığı artıracağını ve nihayetinde devlet için daha yüksek getiri sağlayacağını söylüyor.

Hükümet, ihale sürecini bu yılın sonlarında başlatmayı planlamış, ancak halkın yolsuzluğa karşı tepkisi üzerine süreci hızlandırmıştı.

Moğolistan’ın madencilik ve ağır sanayiden sorumlu bakan yardımcısı Batnairamdal Al Jazeera’ya, “Yarım yıl beklemek yerine, Şubat ayından itibaren çevrimiçi işlem görmesini sağlayacağız ve Moğol Menkul Kıymetler Borsası bununla ilgilenecek” dedi. “Bu, çevrimiçi bir platformda kömür satma konusunda bize deneyim kazandıracak.”

Moğolistan'da kömür taşıyan kamyonlar.
Moğolistan’ın kömür ihracatı, GSYİH’nın yaklaşık dörtte birini oluşturuyor [File: B Rentsendorj/Reuters]

Rusya ve Çin arasında sıkışmış olan Moğolistan, Alaska’dan biraz daha küçük bir araziye yayılmış 3,3 milyon insanla dünyanın en seyrek nüfuslu ülkelerinden biridir. 2021’de ülkenin kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) Endonezya’dakine benzer şekilde yaklaşık 4.500 dolardı. Madencilik Endüstrileri Şeffaflık Girişimi’ne göre madencilik, ülkenin GSYİH’sının kabaca dörtte birini oluşturuyor. İhracat gelirinin yaklaşık yarısı kömürden geliyor.

Sözleşmeler, Gobi Çölü’ndeki Tavan Tolgoi kömür yatağının yaklaşık 240 km (150 mil) güneyinde bulunan Gashuunsukhait sınır karakolundan ihraç edilen kömür için geçerlidir. Erdenes-Tavantolgoi’ye ek olarak, etkilenen şirketler arasında ana şirketi Mongolian Mining Corp’un Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören Energy Resources LLC de yer alıyor.

Her iki şirket de 6,4 milyar ton rezerviyle dünyanın en büyük koklaşabilir taş kömürü ve termal kömür yataklarından biri olan Tavan Tolgoi’de kömür çıkarmaktadır. Tavan Tolgoi’den çıkan kömür, çelik üretiminde kullanıldığı Çin’de oldukça değerlidir.

Çin, dünyanın çelik üretiminin yaklaşık yüzde 57’sini oluşturan dünyanın en büyük çelik üreticisidir. Ancak yurt içinde çelik fabrikalarının ihtiyaçlarını karşılayacak kadar koklaşabilir taş kömürü üretemiyor.

Çin Genel Gümrük İdaresi verilerine göre, 2022 yılında Çin 170,71 milyon ton kömür ithal etti. Moğolistan, toplamın yaklaşık yüzde 18’ini oluşturan 31.2 milyon ton tedarik etti.

Moğolistan’ın koklaşabilir taş kömürü, ülkeler arasındaki ilişkilerde keskin bir bozulmanın ardından Çin’in Avustralya kömürüne olan bağımlılığını geri çevirmesiyle son yıllarda özellikle değer kazandı.

Bu ayın başlarında borsa, yeni sistemi test etmek için bir deneme ticareti düzenledi — 12.800 ton koklaşabilir taş kömürü, Singapur merkezli bir kömür nakliyecisine açık arttırmayla satıldı. Nihai arama fiyatı, ton başına 1.150’den 1.290 Çin yuanına (170-190$) orijinal istenen fiyatın yüzde 12.2 üzerinde artmıştı.

Borsanın baş finans sorumlusu Javkhlan Ivanov, Al Jazeera’ya “İlk ticaret, kömür sözleşmelerinin kömür ticaretinin şeffaflığını artırmaya ve satış gelirini artırmaya yardımcı olacağını gösteriyor” dedi. “Kömür e-ihaleleri herhangi bir komisyoncu olmadan yapılacak ve yüzde 0,1 ticaret komisyonu içerecek.”

Arka oda fırsatları

Yeni sistem, bir grup kömür madenciliği yöneticisi ve işbirlikçilerinin Erdenes-Tavantolgoi JSC’yi dolandırdıkları iddiasıyla tutuklanmasından sadece bir ay sonra geliyor. Hırsızlığın çoğunun, sınırda Çinli alıcılarla kayıt dışı kömür satışları gerçekleştirilerek gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

Hükümet, borsa yoluyla kömür satmanın hırsızlığı ve gizli anlaşmaları önleyeceğini savunuyor. Moğolistan, Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından iki yıl önce derlenen yolsuzluk algıları endeksinde 180 ülke arasında 110. sırada yer aldı.

Batnairamdal, “Geçmişte devlete ait şirketler, buldukları alıcılarla alım satım anlaşmaları imzaladılar ve bunu kapalı kapılar ardında yaptılar” dedi. “Yeni sistemde, herhangi bir alıcı, eşit bir oyun alanında lisanslı aracılar aracılığıyla bir hesap açabilecek ve emtia alımına katılabilecektir.”

Ayrıca ufukta kömür ihalelerini diğer madenleri de kapsayacak şekilde genişletme planları var. Ticareti yapılacak potansiyel mallar arasında bakır, demir cevheri, altın, fluorspat, molibden ve diğer mineraller bulunur.

Javkhlan, “Sözleşme türleri spot, vadeli, opsiyon ve vadeli olacak” dedi. “Ana alıcılar, Çinli ve Rus ithalatçılar ile yabancı ve yerel türev tüccarları olacaktır.”

Batnairamdal, Moğolistan’ın kendi borsasını geliştirirken model olarak Türkiye ve Polonya gibi gelişmekte olan pazarlardaki emtia borsalarının yanı sıra Londra Metal Borsası gibi olgun borsalara baktığını söyledi.

Londra merkezli bir piyasa analiz firması olan Energy Aspects’in kıdemli LNG analisti Jake Horslen, emtia borsalarının düşük likidite veya şeffaf olmayan piyasalarda alıcıları ve satıcıları bir araya getirdiklerinde yararlı olabileceğini söyledi.

Al Jazeera’ya verdiği demeçte Horslen, “Borsa, her anlaşmada alıcılar ve satıcılar için karşı taraf olarak hareket ettiğinden, karşı taraf riskini de azaltabilirler” dedi.

Şimdiye kadar birçok değişikliği harekete geçiren yolsuzluk soruşturması, Erdenes-Tavantolgoi JSC’den hırsızlık olayına karıştığı iddia edilen 17 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlandı. Eski Cumhurbaşkanı Khaltmaa Battulga da katılımıyla ilgili sorgulananlar arasında yer alıyor.

Ekim ayında Erdenes-Tavantolgoi JSC’nin genel müdürünün çok az açıklama yapılarak görevden alınması ve kontrolün Maliye Bakanlığından özel bir temsilciye devredilmesi, şirkette her şeyin yolunda gitmediğinin bir göstergesi oldu.

Moğolistan'da elinde küçük bir megafon olan bir protestocu, yüksek görünürlüklü yelekler giyen polis memurlarının önünde duruyor.
Geçen ay binlerce Moğol, yolsuzluk iddialarını ve artan yaşam maliyetlerini protesto etmek için sıfırın altındaki sıcaklıklarda sokaklara döküldü. [File: B. Rentsendorj

The corruption allegations in December prompted thousands of people to pour into the streets in subzero temperatures to call for accountability. The government has promised to reform Erdenes-Tavantolgoi JSC, hire employees in a transparent process and eventually make it a public company.

“The protesters want a solution. They don’t want cases like [the] Kömür hırsızlığının tekrar yaşanmaması için gerekli reformların yapılmasını istiyorlar. Batnairamdal, madencilik sektöründe reform yapmamız gerektiğini söyledi.

Bir piyasa istihbarat bülteni olan Inside Mongolia’nın yazı işleri müdürü Zolbayar Enkhbaatar, emtia piyasasının hükümetin Erdenes-Tavantolgoi JSC’yi içeren fiyasko sırasında kaybettiği güvenin bir kısmını geri kazanmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Zolbayar, Al Jazeera’ya “Moğollar borsayı şeffaflığın bir sembolü olarak görüyor gibi görünüyor” dedi. “Kömür hırsızlığı, ilgili şirketler şeffaflıktan yoksun olduğu için mümkün oldu – kimse kömürü nasıl sattıklarını ve kime sattıklarını göremedi.”

Diğerleri daha dikkatli. Washington, DC merkezli stratejik danışmanlık firması BowerGroupAsia’nın bölge müdürü Amar Adiya, Moğolistan’da başarılı bir emtia borsası kurmanın günlük olarak yüksek hacimli emtia ticareti gerektireceğini söyledi.

Amar, El Cezire’ye “Bu basit bir görev değil” dedi.

Amar, bir emtia borsasının hem alıcılara hem de satıcılara uzun vadede fayda sağlayabileceğini ve halkın kömür ticaretine yönelik güvensizliği yatıştırmaya yardımcı olabileceğini, ancak halkın yolsuzluk ve yaşam kalitesiyle ilgili uzun süredir devam eden sorunlara yönelik öfkesini yatıştırmak için daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi. dedim.

Amar, “Değiş tokuş, eşitsizlik, yaşam maliyetleri, çevre ve halk sağlığı ile ilgili daha büyük sorunları ele almak için küçük bir adım olarak algılanabilir” dedi. “Ancak hükümetin 2024 seçimleri öncesinde halkın desteğini kazanmak için bu endişeleri gidermek için kapsamlı bir yaklaşım benimsemesi gerekiyor.”Kaynak

Yorum yapın