Maya Treni Meksika’nın Büyük Ormanı Yucatan’ı Delip Geçiyor — Küresel Sorunlar


Maya Treni Meksika'nın Büyük Ormanı Yucatan'ı Delip Geçiyor — Küresel Sorunlar
  • tarafından Emilio Godoy (playa del carmen, meksika)
  • Inter Basın Servisi

Başkan Andrés Manuel López Obrador hükümetinin en iddialı mega projesi, orijinal çevresel etki çalışmasına göre en az 1.681 hektarlık bir alanı ve 300.000 ağacın kesilmesini içeriyor. başlangıçta planlanan maliyetin

YouTube video oynatıcı

Plan, yedi güzergahta 21 istasyon ve 14 durakla TM’nin 2023’ün sonunda Campeche, Quintana Roo, Tabasco ve Yucatán’ın güney ve güneydoğu eyaletlerindeki 78 belediyede hizmet vermeye başlaması ve toplam 11.1 milyon kişi.

Quintana Roo’da uzunluğu 1.500 metreyi aşan en az 105 su altı mağarası ve 408 su altı mağarası bulunmaktadır. Yarımadanın gözenekli karst toprağı, yetkilileri yerleşim planını değiştirmeye zorlayan mega proje için bir tehdit oluşturuyor.

Ayrıca Quintana Roo’nun güneyinde 61 km uzaklıktaki Playa del Carmen ve Tulum arasında en az 13 cenot vardır.

Rotası boyunca dört akifer ve 49 su kütlesini kapsayan Maya Treni, Bölüm 5’te Playa del Carmen’de ve Tulum’da bir istasyon içeriyor.

Sivil toplum örgütü Voces Unidas (United Voices) de Puerto Morelos’ta aktivist olan Fabiola Sánchez, Quintana Roo’daki Puerto Morelos belediyesinde demiryolunun potansiyel etkisinden bahsediyor.

Çevrecilerin endişesi, otel ve gayrimenkul çıkarlarını desteklemekle, vatandaş katılımı ve sürdürülebilir planlamanın aleyhine olmakla ve demiryolunun oluşturulmasını desteklemekle suçladıkları 2020-2030 Kentsel Gelişim Programından kaynaklanıyor.

Ormansızlaşma ve kentsel genişleme, Puerto Morelos açıklarındaki resiflerde daha fazla tortu içeren sulara, daha fazla katı ve sıvı atık oluşumuna, sızıntıya ve daha fazla kirliliğe neden olabilir;

Trenler, bölgedeki başlıca tarım ürünleri olan transgenik soya fasulyesi, hurma yağı ve domuz eti gibi binlerce turisti ve kargoyu taşıyacak.

Meksika hükümeti, mega projeyi istihdam yaratacak, turizmi geleneksel bölgelerin ötesine taşıyacak ve bölgesel ekonomiyi destekleyecek bir sosyal kalkınma motoru olarak destekliyor.

© Inter Press Service (2023) — Tüm Hakları SaklıdırOrijinal kaynak: Inter Press ServiceKaynak

Yorum yapın