İtalya seçimleri: Kampanya sona erdi. Şimdi ne olacak? | Seçim Haberleri


Roma, İtalya – Roma’nın ikonik meydanlarından biri olan Piazza del Popolo’da aşırı sağcı lider Giorgia Meloni’nin İtalya seçimleri öncesinde kampanya konuşmalarından birini yaptığı sırada hava heyecanla doldu.

Bembeyaz giyinmiş ve kendinden emin bir tavırla tezahürat yapan kalabalığa, “Biz ülkenin gerçek çoğunluğuyuz,” dedi.

Kamuoyu yoklamaları aynı fikirde. 10 Eylül’deki seçim yasağı öncesinde yayınlanan son ankete göre, her dört İtalyandan biri Pazar günü Meloni’nin İtalya’daki Kardeşler partisine oy vermeyi planlıyor. Bu, Meloni’yi İtalya’nın ilk kadın başbakanı olma yolunda ilerletecek. Göçmen karşıtı popülist Matteo Salvini ve sekizinci yaş medya kralı Silvio Berlusconi’yi içeren sağcı bir koalisyondan.

Erken seçim, İtalya’nın fırtınalı siyasetinde pek çok kişi için ender bir sakinlik anını temsil eden, seçilmemiş bir teknokrat ve eskiden Avrupa’nın en güçlü merkez bankacısı olan Başbakan Mario Draghi’nin ulusal birlik hükümetinin Temmuz ayında çökmesiyle tetiklenen kaotik bir yaz kampanyasının ardından geldi. .

Son seçim beş yıl önceydi ama o zamandan beri üç farklı hükümet var. Bu kez seçmenler, ısıran bir enerji krizi, politikacılarının vizyonları hakkında yaygın bir hayal kırıklığı ve ülkenin Avrupa Birliği’ne yönelik gelecekteki duruşuna ilişkin soruların ortasında oy kullanacaklar.

Lega (Lig) lideri Matteo Salvini, Forza Italia lideri Silvio Berlusconi ve İtalya'nın Brothers lideri Giorgia Meloni, merkez sağ koalisyonun 25 Eylül genel seçimleri öncesinde, Roma, İtalya'da Piazza del Popolo'daki kapanış seçim kampanyası mitingi sırasında el salladılar. , 22 Eylül 2022.
Lega (Lig) lideri Matteo Salvini, Forza Italia lideri Silvio Berlusconi ve İtalya’nın Kardeşleri lideri Giorgia Meloni, Piazza del Popolo’daki kapanış seçim kampanyası mitinginde el sallıyor [Yara Nardi/Reuters]

Enerji krizi

Ukrayna’daki savaş uzadıkça Rus gazının azalmasıyla, İtalyanlar bu kış hızla artan ısıtma faturalarına hazırlanıyorlar.

Yedi aylık çatışmanın ekonomik etkileri de enflasyonda, İtalya’nın 1980’lerden beri görmediği bir yükselişe yol açtı. Ekonomistler, herhangi bir ekonomik şoku karşılayamamaları nedeniyle 12 milyon İtalyan’ın daha yoksulluk sınırının altına düşme riskiyle karşı karşıya kalacağını tahmin ediyor ve bu da toplumsal dokuyu parçalayabilecek bir sosyal “çöküş” uyarılarına yol açıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, enerji krizi seçim kampanyasının merkezinde yer aldı. Sağcı koalisyon, “yasadışı göçmenlere” karşı muhalefet ve eşcinsel hakları lobileri de dahil olmak üzere belirli amiral gemisi politikalarında birleşik bir cepheyi sürdürürken, enerji krizinin ele alınmasında önerilen yaklaşımda çatlaklar ortaya çıktı.

Meloni, Draghi’nin çizgisine bağlı kaldı: İtalya’nın rekor yüksek borcunu artırmayı reddederken, gaz fiyatını sınırlamakta ve onu enerji maliyetlerinden ayırmakta ısrar ediyor. Salvini farklı bir görüşe sahip ve zor durumdaki işletmelere ve ailelere yardım etmek için 30 milyar avro (29 milyar dolar) daha fazla borç için baskı yapıyor.

Yaklaşım ne olursa olsun, analistler, koronavirüs pandemisinin zaten şiddetlendirdiği artan sosyal eşitsizliğin üstesinden gelmek için hızlı eylem çağrısında bulunuyorlar.

Çalışmaları sosyal ve toplumsal cinsiyet konularına odaklanan İtalyan bir istatistikçi olan Linda Laura Sabbadini, “Gelecek hükümet en savunmasız kişileri korumak için bir strateji benimsemek zorunda kalacak yoksa durum umutsuz hale gelecek” dedi.

Ne kaldı?

İtalya Kardeşler’in hemen arkasında, yüzde 22 ile Demokrat Parti (PD) var. Enrico Letta liderliğindeki merkez sol parti, oyu iki zıt ve uzlaşmaz vizyon arasında kesin bir seçim olarak kullanmaya çalıştı.

Seçim kampanyasının başında seçmenlere konuşan Letta, “Ya biz ya da Meloni – iki derinden farklı İtalya” dedi.

PD, mesajını yenilenebilir enerji, sivil özgürlükler ve sosyal politikalara odaklanarak genç İtalyanlar için ekonomik fırsatları artırmaya odakladı. Ancak parti, iktidar koalisyonu kurmasına yardımcı olacak herhangi bir ortaklık kurmayı başaramadı, Letta ise partisinin gerçek politikalarını desteklemekten çok Meloni’ye saldırmaya odaklandığı için eleştirildi.

Meloni’nin yanı sıra Beş Yıldız Hareketi lideri Giuseppe Conte de kampanyanın ilgi odağı haline geldi. Siyasi olarak can çekişen partisi yüzde 13 oy alarak, ülkenin güneyindeki güçlü bir kampanyanın ardından bu ay dördüncü parti olarak konumlandı.

Güney, “vatandaş geliri” planından en fazla sayıda alıcının bulunduğu bölgedir – partinin 2018’de iktidardayken imza politikası olan bir yoksullukla mücadele girişimi. Meloni, insanları bu plandan caydırdığını savunarak planı kaldırma sözü verdi. iş bulmaya çalışıyor.

Resmi sonuçların Pazartesi günü açıklanması bekleniyor, ancak yeni hükümetin kurulması haftalar alacak. Ekim ortasına kadar, iki yeni meclis kendi başkanlarını seçecek.

Ardından, Başkan Sergio Mattarella, kimin başbakan olarak atanacağına karar vermek için iki temsilci ve parti liderleriyle istişarelere başlayacak. Atanan başbakan, cumhurbaşkanı ve ardından parlamento tarafından güven oylamasıyla onaylanması gereken bakanların bir listesini sunacak.

İNTERAKTİF - İTALYAN SEÇİMİ 2022 - OYLAMA NASIL İŞLEYİR
(El Cezire)

Parti bitti?

Pek çok İtalyan sunulan seçeneklere ikna olmamış gibi göründüğü için, anketörler Pazar günü rekor düzeyde bir çekimserlik oranı öngörüyor. Ancak başka yerlerde – her şeyden önce Brüksel’de – ilgi yüksek.

2012 yılında başarısız bir faşist partinin küllerinden İtalya’nın Kardeşleri’ni kuran Meloni, İtalya’nın ulusal çıkarlarının düşmanı olarak gösterdiği AB ve uluslararası finans piyasalarına karşı yıllarca yüksek desibelli konuşmalar yapmıştı.

Ancak, İtalya’nın düşük performans gösteren ekonomisini desteklemek için çok ihtiyaç duyduğu AB fonlarını aldığı bir zamanda, başbakan olma olasılığı yaklaşırken, 45 yaşındaki tonunu yumuşattı. Rusya’nın Şubat ayında komşusunu işgal etmesinin ardından uygulanan yaptırımları sürdürmek de dahil olmak üzere, bloğa olan bağlılığını ve Ukrayna’ya desteğini defalarca taahhüt etti.

Bununla birlikte, ateşi zaman zaman kampanya izinde geri döndü. Meloni, geçen hafta bir mitingde AB için “parti bitti” diyerek İtalya’nın çıkarlarını “önce” koyma sözü verdi. Ayrıca, Avrupa Parlamentosu’nun Avrupa’ya şüpheyle bakan Macar hükümetini hukukun üstünlüğü ihlalleri konusunda kınayan bir raporunu desteklemeyi reddetmesinin ardından endişelerini dile getirdi.

Rusya’da ‘şüpheli ses’

Sonra koalisyon ortaklarının Rusya’ya yaklaşımıyla ilgili sorular var.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in uzun zamandır hayranı olan Salvini, defalarca Moskova’ya yönelik yaptırımların etkili olmadığı ve yeniden gözden geçirilmesi gerektiği konusunda ısrar etti.

Berlusconi ise Rus liderle tatiller de dahil olmak üzere kişisel bir dostluk kurdu. 85 yaşındaki Perşembe günü yaptığı açıklamada, Putin’in yalnızca Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’yi “iyi insanlardan oluşan” bir hükümetle değiştirmek istediğini, ancak sahada “beklenmedik bir direnişle” karşılaştığını söyledi.

Oxford Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler profesörü olan Andrea Ruggeri, Meloni’nin “Ukrayna ve Rusya gibi politikalarda AB ile safları kıramayacağını, ancak seçmenlerini yatıştırmak için AB içinde şüpheci bir ses çıkaracağını” söyledi. .

Ruggeri, “İtalya’nın Macaristan ve Polonya’ya yakınlaşmasıyla ulusal egemenliğe daha güçlü bir vurgu yapılacak” dedi.

Ön sonuçların Pazar günü saat 09:00 GMT’de sandıkların kapanmasının ardından bekleniyor.Kaynak

Yorum yapın