Imran Khan, parti liderlerini Pakistan Ordusu’nun eleştirilmemesini sağlamaya yönlendiriyor: Rapor


İSLAMABAD: Eski Pakistan başbakanı ve Pakistan başkanı Tehreek-i-Insaf Imran Khan, parti liderlerini ve sosyal medya ekibini, herhangi bir eleştiri olmamasını sağlamak için yönlendirdi. Ordu ve yeni başkanı General Asım Münirbir medya raporu Cuma günü söyledi.
General Munir, 24 Kasım’da General’in yerini aldı Qamar Javed BajwaOrdunun güvenlik ve dış politika konularında hatırı sayılır bir güce sahip olduğu, darbeye eğilimli ülkede Ordu komutanı olarak üst üste iki kez üç yıl görev yaptıktan sonra emekli oldu.
Korgeneral Sahir Shamshad Mirza da Genelkurmay Başkanı (CJCSC) Başkanı olarak seçildi.
Parti liderleri grubuna ve PTI sosyal medya yöneticilerine gönderilen bir Whatsapp mesajında, Kağan The News International gazetesi, “Lütfen yeni Genelkurmay Başkanı’na yönelik herhangi bir eleştiri olmadığından emin olun” dedi.
Gazete, Khan’ın yönlendirmesinin, partinin askeri kuruluşla sorunlu ilişkileri yeniden kurma çabasının açık bir işareti olduğunu söyledi.
Parti kaynağı, General Münir’in atanmasının ardından Khan’ın, başbakan olarak görev yaptığı süre boyunca kendisi ile yeni Ordu komutanı arasında yaşananların herhangi bir şekilde yansıtılmasını istemediğini söyledi.
PTI kıdemli lideri Fawad Chaudhry’ye yaklaşıldığında, Khan’ın liderlerine ve sosyal medya ekibine yaptığı son yönlendirmeyi onaylamadı veya reddetmedi, ancak partinin politikasının kurumla karşı karşıya gelmemek olduğunu söyledi.
Chaudhry, geçmişte PTI’nin belirli kişilerle ve onların politikalarıyla sorunları olduğunu açıkladı.
“Pakistan’ın güvenliği ve savunması için hayati önem taşıdığını söylediği bir kurum olarak Ordu ile hiçbir sorunumuz olmadı” dedi.
Daha önce Khan, bir tweet’te General Mirza’yı yeni CJCSC olarak ve General Munir’i yeni Genelkurmay Başkanı olarak tebrik etti.
Khan şunları umuyordu: “Yeni askeri liderlik, ulus ile devlet arasında son 8 ayda oluşan hakim güven açığını sona erdirmek için çalışacaktır. Devletin gücü halkından yoksundur”.
Aynı tweet’te Muhammed Ali Cinnah’ın şu sözünü paylaştı: “Silahlı kuvvetlerin halkın hizmetkarı olduğunu ve ulusal politikayı siz belirlemediğinizi unutmayın; Bu konularda karar verecek olan biz sivil halkız ve size emanet edilen bu görevleri yerine getirmek sizin görevinizdir.”
Gazete ayrıca, yeni Ordu Komutanı’nın atanmasının ardından Khan ve PTI’nin, eski başbakan ve parti liderlerinin yanı sıra sosyal medya ekibinin son sekiz aydır propagandasını yaptıklarından büyük bir politika değişikliği yaptığını bildirdi.
Khan, Nisan ayında başbakan olarak devrilmesinden bu yana askeri teşkilata ciddi bir şekilde saldırdı ve hükümetinin devrilmesinden onu sorumlu tuttu.
Ayrıca kurumun tarafsızlığına da saldırdı ve eski Ordu Komutanı (retd) Qamar Javed Bajwa yönetimindeki askeri kurumu mevcut hükümeti görevden almaya ve genel seçimlerin önünü açmaya defalarca çağırdı.
Tüm bu aylar boyunca, PTI’nin sosyal medyası, ordunun en üst düzey komutanı olan ordu teşkilatını hedef alan sayısız kampanya yürüttü.
Bu kampanyalarda küfürlü dil de kullanılmıştır. Bazı PTI liderleri ayrıca askeri kuruluşa ve onun kilit oyuncularına karşı uygunsuz bir dil kullandı.
Kaynaklara göre, Khan’ın başlangıçta General Munir’in Ordu komutanı olarak atanması konusunda çekinceleri vardı, ancak daha sonra politikasını değiştirdi ve COAS olarak kim atanırsa atansın itirazı olmayacağını söyledi.
Gazeteye göre Khan, başbakanlığı sırasında Münir’i ISI’nin başkanı olarak erken görevden almıştı ve ikincisinin, Khan’a yakın bazı kişilerin yolsuzluk iddiaları hakkında başbakana bilgi verdiği bildirildi.

Kaynak

Yorum yapın