Guterres, ‘işi bitirmek’ ve COVID-19 pandemisini sona erdirmek için ivme yaratın, diyor — Küresel Sorunlar


Bay Guterres, dünya çapında, özellikle yüksek riskli popülasyonlar arasında artan aşı kapsamını ve ülkelerin ortalama olarak sağlık çalışanlarının ve yaşlıların yaklaşık dörtte üçünü aşılamış olmasını kutladı.

COVID-19 önlemler rutin sağlık programlarına giderek daha fazla entegre ediliyor ve yeni antiviral ilaçlar kullanıma sunulmak üzere.

boşluklar kalır

Ancak, Bay Guterres, kapsam ve korumadaki boşlukların devam ettiğini söyledi. Tüm ülkelerde asgari düzeyde aşı destek kapsamı vardır ve daha yoksul ülkelerde düşük aşılama oranları vardır. Ayrıca, aşı tereddütü ve üstesinden gelinmesi gereken yanlış bilgilendirmenin “gölge salgını” konusunda da uyardı.

BM başkanı ayrıca test oranlarının büyük ölçüde iyileştirilmesi ve ülkelerin gelecekteki pandemilere tamamen hazırlıklı olmalarını sağlama çağrısında bulundu. Bay Guterres, “Bugünün konusu bu açıkları kapatmak için ilerleme kaydetmektir, dedi. “COVID-19’daki işi bitirmek için siyasi ivme oluşturma zamanı”.

Bir sağlık çalışanı, COVAX Tesisi aracılığıyla bağışlanan COVID-19 aşılarını Nepal'deki bir Sağlık Merkezine teslim ediyor

UNICEF/Laxmi Prasad Ngakhusi

Bir sağlık çalışanı, COVAX Tesisi aracılığıyla bağışlanan COVID-19 aşılarını Nepal’deki bir Sağlık Merkezine teslim ediyor

‘COVID-19’u bitirmek için hiç bu kadar iyi bir konumda olmamıştık’

BM Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus DSÖpandeminin başlangıcından bu yana pek çok karamsar açıklamalar yapmak zorunda kaldı, ancak Cuma günkü etkinlikte dikkat çekici derecede olumlu bir mesaj göndermeyi başardı.

Salgının başlangıcından bu yana çok sayıda insanın aşılandığı ve virüsten ölümlerin en düşük seviyelerde olduğunu bildirdiği için, uluslararası toplum, “COVID-19’u küresel bir sağlık acil durumu olarak sona erdirmek için hiç bu kadar iyi bir konumda olmamıştı” dedi.

Ancak Tedros, Bay Guterres’in dile getirdiği endişeleri yineledi ve Perşembe günü ABD Başkanı tarafından yayınlanan bir rapora atıfta bulundu. DSÖ’nün COVID-19 Araçlarına Erişimi (ACT) Hızlandırıcı Konseyi, çoğu düşük ve orta gelirli ülkenin yeni antivirallere neredeyse hiç erişimi olmadığını ortaya koydu.

Hızlandırıcı, yaklaşık 1,5 milyar aşı dozu sağlayarak ve 68 yeni ülkeyi en az yüzde 40 aşı kapsamına ulaşması için destekleyerek ilerleme kaydederken, daha yapılması gereken çok şey var, dedi Tedros: “Henüz orada değiliz, ancak sonu göründü”.

COVID-19 salgını çocukların eğitimi üzerinde yıkıcı bir etki yaptı

© UNICEF//Chris Farber

COVID-19 salgını çocukların eğitimi üzerinde yıkıcı bir etki yaptı

‘Adım adım ilerliyoruz’

BM çocuk ajansı, UNICEFaşıların ihtiyacı olanlara, özellikle de en savunmasız olanlara verilmesini sağlamada önemli bir rol oynamıştır.

UNICEF Genel Müdür Yardımcısı Omar Abdi açılış konuşmasında, etkinlikte bulunanlara kurumunun sağlık kriziyle mücadelede elde ettiği bazı başarıları hatırlattı.

Bunlar arasında 12,4 milyar dozdan fazla COVID-19 aşısının uygulanması; tarihteki en büyük ultra-soğuk zincir büyütmesini finanse etmek ve uygulamak (UNICEF, yalnızca 2021’de yaklaşık 70 ülkeye 800 ultra-soğuk zincir dondurucuyu finanse etti ve teslim etti); ve 142 ülkede ön safları ve sağlık çalışanlarını ve diğerlerini korumak için 1,2 milyardan fazla kişisel koruyucu ekipman sevkiyatı.

Bayan Russell, “Adım adım ilerleme kaydediyoruz” dedi, “ancak dünyayı gelecekteki dalgalanmalara ve yeni değişkenlere karşı korumak için ivmeyi sürdürmemiz gerekiyor. Çünkü kapsam adaletsiz olmaya devam ettiği sürece pandemi ve çocuklar için oluşturduğu ciddi riskler de devam edecek” dedi.

UNICEF başkanı izleyicilerin dikkatini, pandeminin en büyük kurbanları arasında yer alan ve sağlık, eğitim ve esenlik üzerindeki yıkıcı etkilerle karşı karşıya kalan çocuklar üzerindeki bazı zincirleme etkilerine çekti.

Rutin yumruklar düşüyor

Diğer hastalıklar için rutin aşılar önemli ölçüde kesintiye uğradı; Bayan Russell, DSÖ ve UNICEF’in 2021’de 25 milyon çocuğun difteri, tetanoz ve boğmacaya karşı aşı almadığını gösteren verilere işaret etti – genel olarak bağışıklama kapsamının bir göstergesi.

“Bu, bir nesildeki rutin çocukluk aşılama oranlarındaki en büyük, sürekli düşüş”, diye uyardı, “Geri dönmezsek 30 yıllık ilerlemeyi potansiyel olarak yok edeceğiz.”Kaynak

Yorum yapın