Güçlü deprem Türkiye ve Suriye’yi sallıyor, 2.300’den fazla kişiyi öldürüyorGüçlü deprem Türkiye ve Suriye'yi sallıyor, 2.300'den fazla kişiyi öldürüyor

7.8 büyüklüğündeki güçlü bir deprem Pazartesi günü erken saatlerde Türkiye ve Suriye’de geniş bir alanı sarstı, yüzlerce binayı devirdi ve 2.300’den fazla insanı öldürmek. Yüzlerce kişinin hâlâ enkaz altında olduğuna inanılıyordu ve kurtarma ekipleri bölgedeki şehir ve kasabalardaki enkaz yığınlarını ararken ölü sayısının artması bekleniyordu.

Soğuk, yağmurlu ve karlı bir gecede sınırın her iki tarafında sabaha karşı meydana gelen depremle uykuları kaçan bölge sakinleri dışarı çıktı. Binalar yassı zemin yığınlarına indirgendi ve büyük artçı sarsıntılar bölgeyi sarsmaya devam etti.

Kurtarma görevlileri ve birçok şehirde yaşayanlar, metal ve beton yığınlarının arasından hayatta kalanları aradılar. Türkiye’de bir hastane çöktü ve Suriye’deki tesislerdeki yeni doğanlar da dahil olmak üzere hastalar tahliye edildi.

Türkiye’nin Adana kentinde bir sakin, evinin yakınındaki üç binanın yıkıldığını söyledi. Mahalle sakini gazetecilik öğrencisi Muhammet Fatih Yavus, “Artık gücüm yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Deprem bölgesindeki birçok binada enkaz kaldırma çalışmaları devam ettiği için ölü ve yaralı sayısının ne kadar artacağını bilmiyoruz” dedi. “İnşallah ülke ve millet olarak birlik ve beraberlik içinde bu feci günleri geride bırakacağız.”

Türkiye’nin başkenti Gaziantep’in kuzeyinde merkezi olan deprem, Kahire’de bile hissedildi. Şam sakinlerini sokağa koşturdu ve Beyrut’ta insanları yataklarında uyandırdı.

Suriye’de on yılı aşkın bir süredir devam eden iç savaşla sınırın her iki tarafında şekillenen bir bölgeyi vurdu. Suriye tarafında, etkilenen alan, hükümetin kontrolündeki bölge ile ülkenin, Rusya destekli hükümet güçleri tarafından çevrili, muhalefetin elindeki son yerleşim bölgesi arasında bölünmüş durumda. Bu arada Türkiye, bu çatışmadan kaçan milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapıyor.

Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki bölgeler, çatışmalar nedeniyle ülkenin diğer bölgelerinden yerinden edilmiş yaklaşık 4 milyon insanla dolu. Birçoğu geçmiş bombardımanlardan harap olmuş binalarda yaşıyor. Beyaz Miğferler adlı muhalefet acil örgütü yaptığı açıklamada, yüzlerce ailenin enkaz altında mahsur kaldığını söyledi.

Kurtarma görevlileri, zor durumdaki sağlık tesisleri ve hastanelerin hızla yaralılarla dolduğunu söyledi. SAMS tıp organizasyonuna göre, bir doğum hastanesi de dahil olmak üzere diğerlerinin boşaltılması gerekiyordu.

Bölge büyük fay hatları üzerinde yer alır ve sık sık depremlerle sarsılır. 1999’da Türkiye’nin kuzeybatısında meydana gelen benzer güçlü depremlerde yaklaşık 18.000 kişi öldü.

ABD Jeoloji Araştırması Pazartesi günkü depremi 7.8 olarak ölçtü. Saatler sonra, 7.5 büyüklüğündeki bir tanesi 100 kilometreden (60 mil) uzağa çarptı. Türkiye’nin afet yönetim dairesinden bir yetkili, etkileri hemen belli olmasa da, bunun bir artçı değil, yeni bir deprem olduğunu söyledi. Orhan Tatar gazetecilere verdiği demeçte, iki depremin ardından yüzlerce artçı depremin beklendiğini söyledi.

Suriye’nin Halep ve Hama şehirlerinden Türkiye’nin 330 kilometre (200 mil) kuzeydoğusundaki Diyarbakır’a kadar uzanan geniş bir alanda binlerce binanın çöktüğü bildirildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Akdeniz’in kıyı kenti İskenderun’da bir hastanenin çöktüğünü ancak can kaybının hemen bilinmediğini söyledi.

Türkiye’deki televizyon istasyonları, en çok etkilenen illerdeki kurtarma çalışmalarını canlı olarak gösteren dörde veya beşe bölünmüş ekranlar yayınladı. Kahramanmaraş’ta kurtarma ekipleri iki çocuğu enkazdan canlı çıkardı ve biri karlı zeminde sedyede yatarken görüldü.

Avrupa Birliği ve NATO’nun yanı sıra düzinelerce ülkeden arama kurtarma ekiplerinden tıbbi malzeme ve paraya kadar yardım teklifleri yağdı.

Doğa bilimleri uzmanı Dr. Steven Godby, etkilenen bölgelerin fotoğraflarından anlaşılan hasarın tipik olarak önemli bir can kaybıyla ilişkilendirildiğini, aşırı soğukların ve iç savaşın kuşattığı bölgelerde çalışmanın zorluğunun yalnızca kurtarma çabalarını zorlaştıracağını söyledi. Nottingham Trent Üniversitesi’ndeki tehlikeler.

Türkiye’de depremzedeleri terk etmeye çalışan insanlar trafik sıkışıklığına neden olarak, depremzedelere ulaşmaya çalışan acil durum ekiplerinin çalışmalarını aksattı. Yetkililer, vatandaşları yollara çıkmamaları konusunda uyardı. Donma noktası civarında seyreden sıcaklıklarda hasarlı evlerine dönemeyen insanlara barınak sağlamak için bölgedeki camiler açıldı.

Deprem, Gaziantep’in en ünlü simgesi olan şehrin merkezindeki bir tepenin üzerine kurulmuş tarihi kalesine ağır hasar verdi. Şehirden görüntüler, kale duvarlarının ve gözetleme kulelerinin bir kısmının düzleştirildiğini ve diğer kısımlarının ağır hasar gördüğünü gösterdi.

Diyarbakır’da yüzlerce kurtarma görevlisi ve sivil, kazıcılar aşağıdaki molozları kazarken mahsur kalanları ararken kırık beton parçaları, ev eşyaları ve diğer molozları geçerek bir enkaz dağında sıralar oluşturdu.

Suriye’nin kuzeybatısındaki deprem, Rus ve hükümetin sık sık hava saldırılarıyla yıllardır kuşatma altında olan İdlib merkezli muhaliflerin kontrolündeki yerleşim bölgesine yeni sıkıntılar ekledi. Bölge, gıdadan tıbbi malzemeye kadar her şey için yakın Türkiye’den gelen bir yardım akışına bağlı.

Muhalefetin Suriye Sivil Savunması, oradaki durumu “felaket” olarak nitelendirdi.

İdlib’de bir hastanede yaralanarak tedavi altına alınan Usame Abdülhamid, komşularının çoğunun öldüğünü söyledi. Eşi ve üç çocuğuyla birlikte çıkışa doğru koşarken dört katlı ortak binalarının çöktüğünü söyledi. Üzerlerine tahta bir kapı düştü ve kalkan görevi gördü.

“Tanrıya şükür yeniden doğdum” dedi.

Türkiye sınırına yakın dağlarda, Suriyeli isyancıların elindeki küçük Azmarin kasabasında, battaniyelere sarılı çok sayıda çocuk cesedi bir hastaneye getirildi.

Syira’daki Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü, depremin Akdeniz’e bakan bir tepede Haçlılar tarafından inşa edilen Markab veya Gözetleme Kulesi Kalesi’nde bir miktar hasara neden olduğunu söyledi. Bir kulenin bir kısmı ve bazı duvarların bir kısmı çöktü.

USGS, depremin Gaziantep’in yaklaşık 20 mil merkezi olduğunu söyledi. 11 mil derinliğindeydi.

Ülkenin afet yönetim dairesine göre, Türkiye’nin 10 ilinde 1000’den fazla kişi öldü, 7.000 kadar kişi yaralandı. Suriye’de hükümetin kontrolündeki bölgelerde ölü sayısı 370’in üzerine çıktı ve yaklaşık 1000 kişi yaralandı. Beyaz Miğferler’e göre isyancıların elindeki bölgelerde 200’den fazla insan öldürüldü, ancak SAMS sağlık örgütü ölü sayısını 135’ten fazla olarak verdi; ikisi de yüzlerce kişinin yaralandığını söyledi.

Türkiye’nin Hatay ilinden milletvekili Hüseyin Yayman, çok sayıda aile üyesinin yıkılan evlerinin enkazı altında kaldığını söyledi.

HaberTürk televizyonuna telefonla konuşan Erdoğan, “Kapana kısılmış birçok kişi daha var” dedi. “Hasar gören çok bina var. İnsanlar sokaklarda. Yağmur yağıyor, kış geldi.”

Associated Press yazarları Ghaith Alsayed ve Suzan Fraser tarafından. Beyrut’tan Bassem Mroue ve Kareem Chehayeb ve Güney Kore, Seul’den Kim Tong-hyung bu rapora katkıda bulundu. Fraser, Ankara, Türkiye’den bildirdi.Kaynak

Yorum yapın