Fotoğraflar: Genç protestocular dünya çapında iklim eylemi talep ediyor | İklim Krizi Haberleri


Genç aktivistler, küresel ısınmanın etkilerini vurgulamak ve hava kaosundan etkilenen yoksul ülkeler için daha fazla yardım talep etmek için koordineli bir “küresel iklim grevi” düzenlediler.

Cuma günü Yeni Zelanda ve Japonya’dan Almanya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne (DRC) yapılan protestolar, zengin ülkeleri karbon emisyonlarının Küresel Güney’e ve başka yerlere verdiği zararı ödemeye zorladı.

Göstericiler ayrıca Jakarta, Tokyo, Roma, Berlin ve Montreal’de sokaklara dökülerek, “Çok geç değil” gibi sloganlar taşıyan pankartlar ve afişler taşıdı.

Jakarta’yı su basarsa, parası olan herkes gidebilir. Nereye giderim? Adını Meta olarak veren bir protestocu Endonezya’nın başkentinde burada Jakarta’da boğulacağım” dedi.

DRC’nin başkenti Kinşasa’da toplanan yaklaşık 400 genç aktivist, “Afrika için harekete geç, gezegenimizi koru” gibi sloganlar attı.

Felaketten etkilenen gelişmekte olan ülkelerin liderleri Birleşmiş Milletler’de davalarını savunurken, yaklaşık 2.000 protestocu iklim eylemsizliğini kınamak için New York City sokaklarında yürüdü.

17 yaşındaki Dinah Landsman, iklim değişikliği nedeniyle yaşlandıkça nasıl bir geleceğe sahip olacağını her gün kendine sorduğunu söyledi. Onun kuşağı harekete geçmeli, dedi. “Başka kimse yapmayacak. En çok tehlikede olan biziz.”

Protestolar, bilim insanlarının, 2015 Paris iklim anlaşmasının küresel ısınmayı bu yüzyılda sanayi öncesi dönemlere kıyasla 1,5 santigrat derece (2,7 Fahrenheit) ile sınırlama ana hedefini karşılamak için yeterince çaba göstermediği yönündeki uyarılarını takip ediyor.Kaynak

Yorum yapın