Fırtına Teksas’ın Körfez Kıyısı bölgesine kasırga hasarı getiriyor | Hava Durumu


Salı günü Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde meydana gelen büyük bir fırtınanın ardından yaklaşık 123.000 kişi elektriksiz kaldı.

Güçlü bir fırtına sistemi Salı günü Amerika Birleşik Devletleri’nin Körfez Kıyısını hedef aldı ve ülkenin en kalabalık dördüncü şehri olan Houston, Teksas’ın doğusunda hasara neden olan bir kasırga yarattı.

Ulusal Hava Durumu Servisi, o bölge için bir kasırga acil durumu yayınlayarak, Salı öğleden sonra yerde “büyük, son derece tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül bir kasırganın” olduğu ve Houston’ın yaklaşık 40 km (25 mil) doğusundaki Baytown, Texas’a doğru ilerlediği konusunda uyarıda bulundu. Ancak, fırtına sistemi doğuya doğru hareket ettiğinde uyarı süresi doldu.

Baytown sözcüsü Jason Calder, Baytown’da elektrik hatları devrildi ve ev ve işyerlerinde hasar meydana geldiğini, ancak ciddi yaralanma bildirilmediğini söyledi.

Houston TV kanalı KTRK’dan alınan görüntüler, Houston’ın güneydoğusunda bir şehir olan Pasadena, Teksas’ta bir Harley-Davidson motosiklet bayisinin kapılarının çalınması da dahil olmak üzere binalarda ve elektrik hatlarında hasar olduğunu gösterdi. Şehrin hayvan barınağı da dahil olmak üzere çok sayıda işletme ciddi hasar gördü. Yakınlarda çitler atıldı ve evlerin kiremitleri ve çatı bölümleri yırtıldı, ancak acil bir yaralanma raporu gelmedi.

Shell sözcüsü Curtis Smith’e göre, yakınlardaki Deer Park’taki bir Shell Chemicals tesisi, şiddetli hava koşulları nedeniyle buharını kaybettikten sonra alev alev ya da doğal gaz yakıyordu.

Smith, e-posta yoluyla, “Bu faaliyetle ilgili herhangi bir gürültüyü, ışığı veya dumanı en aza indirmek için adımlar atıyoruz, ancak bunun üniteler yeniden başlatılana kadar devam etmesi bekleniyor” dedi. “Topluma yönelik bir tehdit yok ve Kimyasallar tesisine yakınlarda bir kasırganın düştüğüne dair herhangi bir belirti yok.”

ABD’deki kamu kuruluşlarından canlı elektrik kesintisi verilerini toplayan PowerOutage.us web sitesi, çoğu Houston bölgesi ve çevre ilçelerde olmak üzere Salı öğleden sonra yaklaşık 123.000 Texas müşterisinin elektriksiz olduğunu bildirdi.

ABD Körfez Kıyısı boyunca fırtınalı bir gün olması beklenen şeyin başlangıcıydı. Oklahoma, Norman’daki Fırtına Tahmin Merkezi, Houston’dan kuzeybatı Florida’ya kadar sahil boyunca uzanan bölgelerin Salı günü kasırga, kuvvetli rüzgar ve dolu görebileceğini söyledi.

Fırtına sistemi aynı zamanda merkezi ABD’nin çoğuna kar ve buz getiriyordu.

Eyaletin orta ve doğu kesimlerinde toplam 3-15 cm (1-6 inç) kar yağışı gören Oklahoma’da okullar ve işletmeler Salı ve Çarşamba günleri tatil edildi. Buna ek olarak, güneybatı Louisiana’daki birkaç okul bölgesi, bölgedeki şiddetli hava beklentisiyle Salı günü erken saatlerde öğrencileri işten çıkardı.

Kaynak

Yorum yapın