Evan Gershkovich, Rusya’nın Gözaltı Süresini Uzatmasına İtiraz Etti


The Journal Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’da casusluk suçlamasıyla hapse atılan Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich’in bu hafta başlarında tutukluluğunu üç aydan fazla uzatan bir mahkeme kararına itiraz ettiğini doğruladı.

31 yaşındaki Bay Gershkovich, Salı günü bir mahkeme tutukluluğunu 30 Ağustos’a kadar uzattığında, Moskova’nın zorlu koşullarıyla tanınan Lefortovo hapishanesinde yaklaşık iki ay geçirmişti. “derinden hayal kırıklığına uğradığı” ve derhal serbest bırakılmasını talep etmeye devam edeceği zaman. The Journal, temyizin Perşembe günü yapıldığını söyledi.

Beyaz Saray, Bay Gershkovich’in “yanlış bir şekilde gözaltına alındığını” söyledi, bu da ABD’nin onu siyasi bir tutuklu olarak gördüğü anlamına geliyor. Rusya şimdiye kadar casusluk suçlamalarını destekleyecek hiçbir kanıt sunmadı ve ABD, The Journal ve birkaç basın özgürlüğü grubu bunları düzmece olarak şiddetle reddetti.

Bay Gershkovich’in ebeveynleri Ella Milman ve Mihail Gershkovich, Salı günü mahkeme binasına alındılar ve oğulları, 29 Mart’ta merkezdeki Yekaterinburg şehrinde bir haber gezisinde tutuklandığından beri ilk kez görebildiler. Rusya. Bayan Milman, serbest bırakılması için kampanyanın toplanma çığlığı olan “Free Evan” ibaresinin bulunduğu bir düğme taktı.Kaynak

Yorum yapın