Elon Musk, İranlılar için Starlink internetini etkinleştirmek için yeşil ışık yaktı | Protesto Haberleri


ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına rağmen, Amerikan hükümetinin internet hizmetlerini İranlılara genişletme konusundaki yasal yönlendirmesi değiştirildi.

SpaceX CEO’su Elon Musk, ABD hükümeti tarafından, bir kadının polis nezaretinde ölümünü protesto eden İranlılara yardım etmek için uydu internet hizmeti Starlink’i etkinleştirmesi için yeşil ışık yaktı.

İran’da sosyal medyaya ve bazı içeriklere erişim sıkı bir şekilde kısıtlandı ve Cumartesi günü ülke genelinde önemli internet kesintileri bildirildi, en büyük cep telefonu operatörlerinden biri kesintiye uğradı ve milyonlarca İranlı çevrimdışı kaldı.

ABD Hazine Bakanlığı Cuma günü, İran’a yönelik ABD yaptırımlarına rağmen İranlılara sunulan internet hizmetlerini genişleten bir kılavuz yayınladı.

Hareket, başörtüsü takma şeklini sorgulayan “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra ölen 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümünün ardından İran’daki ölümcül protestoları takip ediyor.

Yüzlerce öfkeli gösterici, üst üste sekiz gece boyunca İran genelinde büyük şehirlerin sokaklarına dökülen kalabalıklarla tutuklandı. Devlet televizyonu, “son isyanlarda” ölenlerin sayısının, en az beş güvenlik personeli de dahil olmak üzere daha önce 17’den 35’e yükseldiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, güncellenen lisansın kendi kendini yürüttüğünü ve “bu genel lisansta belirtilen kriterleri karşılayan herkesin ek izin talep etmeden faaliyetlerine devam edebileceğini” söyledi.

Starlink’in İran’da faaliyet gösterme iznine ilişkin yorum veya açıklama için Musk’a ulaşılamadı.

Ancak Pazartesi günü, şirketin Rusya’nın işgaline karşı mücadelesi için Ukrayna’ya zaten sağlanan Starlink uydu geniş bant hizmetini İranlılara sağlamak istediğini ve yaptırım istisnası isteyeceğini söyledi.

Bölge sakinleri ve internet gözlemcisi NetBlocks’a göre İran, protestolar sırasında sosyal medya ağları Instagram ve WhatsApp’a erişimi engelledi.

Twente Üniversitesi’nden Azadeh Akbari, İran’daki dijital kapatmanın “İran hükümeti tarafından onlarca yıldır devam eden internet filtrelemesinin bir devamı” olduğunu söyledi.

Erişimi engellemenin bir yolu olarak “klavye filtreleme” ve gazetecilerin tutuklanmasına ilişkin örnekler verdi.

Akbari, İran’da küresel siber uzayın kapatılmasıyla birlikte, halkın güvenli mesajlaşma uygulamalarına erişmesinin ve engelleri aşmak için yöntemler kullanmanın giderek daha “zor ve tehlikeli” olacağını da sözlerine ekledi.

Güney Afrika’nın Capetown kentinden konuşan mobil video gazetecilik yayıncısı Yusuf Omar, İran hükümetinin internet erişimini sınırlama girişimlerinin bir tür “hükümet sansürü” ve aynı zamanda nüfusun “oto-sansürü” olduğunu söyledi.

“İnternete birkaç saatliğine erişimleri olsa ve bir video göndermek isteseler bile hikayelerle iletişim kurduğumuz insanlar. Gerçekten korkuyorlar, ”dedi Omar El Cezire’ye.

İran devlet medyasının bildirdiğine göre, Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İran’ın “ülkenin güvenliğine ve huzuruna karşı çıkanlarla kararlı bir şekilde ilgilenmesi” gerektiğini söyledi.

Raisi’nin yorumları, iddiaya göre Amini’nin ölümüne öfkelenen protestocular tarafından geçen hafta bıçaklanarak öldürülen bir güvenlik görevlisinin ailesine yapılan taziye telefonu görüşmesinde yapıldı.

Kaynak

Yorum yapın