Çarpışan Sonuçların Yılı — Küresel Sorunlar


  • Fikir tarafından Jens Orback (Stockholm, İsveç)
  • Inter Basın Servisi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkileri hâlâ dışa doğru dalgalanıyor, denizdeki dalgalar gibi çarpışıyor ve birleşiyor. Yükselen tehdit nükleer çatışmaküresel enerji krizi, artan gıda maliyeti, derinleşen yoksulluk ve eşitsizlik: bu sonuçlar, COVID-19 salgınının devam eden etkileri ve iklim değişikliği.

Küresel risklerin bu kesişimi, ‘gibi istenmeyen yeni terimlerin sözlüğe girmesine yol açtı.polikriz‘ ve ‘çoklu kriz.’

Bu tür karmaşık zorluklar karşısında çaresiz ve felçli hissetmek kolaydır. Ve yine de, bu yıl bize bir şey gösterdiyse, o da bunlarla başa çıkmak için işbirliği sistemlerimizi acilen yükseltmemiz gerektiğidir.

Doğru bilgiye sahip olduğumuzdan emin olmakla başlar. Vakfımızın yönetim kurulu üyelerinden iklim bilimci Johan Rockström, güçlü yazılmış riskler arasında ortaya çıkan etkileşimler hakkında ortak görüşler sağlamak için bilim adamlarından oluşan uluslararası bir konsorsiyuma duyulan ihtiyaç üzerine.

Global Challenges Foundation’da yeni yayınladık yıllık inceleme küresel felaket risklerinin, insanlığın yüzde onundan fazlasının hayatta kalmasını tehdit eden risklerin. Bu yılın raporu, bu riskleri önleme ve yönetmeye yönelik sistem ve yapılarımızın her zamankinden daha fazla modası geçmiş ve yetersiz olduğunu gösteriyor.

İklim değişikliği, çevresel bozulma, nükleer çatışma, salgın hastalıklar veya yapay zeka olsun, kesişme noktalarında yatan karmaşık zorlukları işleme ve bunlara göre hareket etme konusunda sistemik bir sorunumuz var.

İçinde bulunduğumuz çok taraflı sistem göz önüne alındığında elbette tek bir sihirli çözüm yok. Bununla birlikte, küresel yönetişim mekaniğini iyileştirmek için hemen hızla takip edilebilecek birçok mevcut teklif var.

Örneğin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin 2021 raporunda birkaç önemli teklif var, Ortak Gündemimiz. Bunlar, nükleer silah kullanımı gibi büyük bir kriz tarafından tetiklenecek ve küresel yanıtı koordine edecek bir Acil Durum Platformu fikrini içeriyor.

Rapor ayrıca, ortaya çıkan zorluklarla mücadele etmek ve gelecek nesiller adına küresel müşterekleri korumak için harekete geçmek üzere çok paydaşlı bir yapı olarak uzun yıllardır etkin olmayan BM Mütevelli Heyeti’nin yeniden canlandırılmasını önermektedir.

Mısır’daki COP27 iklim müzakerelerinin fosil yakıt üretimini durdurmak için güçlü önlemler üzerinde anlaşmaya varamaması, hükümetler arası müzakerelerin iklim değişikliği konusunda yeterince hızlı eylem üretmediğini gösterdi.

Bunun da ötesinde, küresel enerji krizi, aşırı sıcaklıkların ve iklimle ilgili krizlerin yaşandığı bir yılda bazı ülkelerin yeşil gündemlerini yavaşlatmasına veya rafa kaldırmasına yol açtı.

Yıkıcı iklim değişikliğini önlemek için acilen alternatif işbirliği yolları bulmalıyız. Önemli bir teklif, bir karbon vergisi – hem küresel hem de ulusal düzeyde yönetilir – gelirler en çok etkilenen topluluklara gider.

Uluslararası Para Fonu, fosil yakıt emisyonlarını azaltmak için kabul edilen tüm çeşitli stratejiler arasında, bir karbon vergisi uygulamanın en güçlü ve verimli olacağı sonucuna vardı.

Elbette bu, yaşam maliyeti krizi sırasında siyasi olarak en kolay ‘satış’ olmayabilir, ancak Kanada gibi ülkelerden elde edilen kanıtlar bunun kademeli ve hassas bir şekilde yapılabileceğini gösteriyor.

2020’den beri COVID-19’un dünya çapında yayılması, çevresel yıkım ve pandemiler arasındaki bağlantıları vurgulamıştır. COVID-19’un insanlığın karşı karşıya olduğu son salgın olması pek olası değil.

Tanınmış epidemiyolog ve halk sağlığı uzmanı Profesör David Heymann’ın raporumuzun pandemi bölümünde yazdığı gibi, insanlarla temasa geçen yeni patojenlerin temel nedenleriyle mücadele etmenin yanı sıra, ülkelerin yeni hastalıkları nasıl rapor ettiğini yöneten uluslararası çerçeveleri yükseltmemiz gerekiyor. salgınlar.

Bu, Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası Sağlık Tüzüğü ve bir Pandemi Anlaşması için daha güçlü bir uygulama mekanizmasının yasalaştırılması anlamına gelir.

Ukrayna’da giderek artan nükleer risk söz konusu olduğunda, nükleer silahların askeri eylemlerde, yanlış hesaplamalarda veya kazara nükleer çağın başlangıcından bu yana herhangi bir zamanda kullanılması her zamankinden daha olasıdır.

Uluslararası toplum, nükleer silah kullanımına yönelik tüm tehditleri çok ciddiye almalıdır. ‘Küçük’ veya ‘taktik’ silahlar bile korkunç hasara neden olabilir ve bunların kullanımı, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda kullanıldıklarından beri yürürlükte olan nükleer tabuyu baltalayacaktır.

Nükleer uzman ve raporumuza katkıda bulunan, Kennette Benedict nükleer bir felaketi önlemek için yapabileceğimiz daha çok şey olduğunu söylüyor. IAEA Genel Direktörü Raffael Grossi ve meslektaşları, Ukrayna’daki nükleer santral felaketlerini önlemek için kahramanca çalışıyorlar.

Uluslararası topluluk ajansı desteklemeye devam etmeli ve IAEA’nın çalışmaları için daha fazla fon sağlamalıdır. Nükleer santrallerin şiddetli çatışmalarda ve savaşlarda açıkça korunması uluslararası hukukta düzenlenmelidir.

Ancak insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük risklerin her birini net bir şekilde anlayarak, bunları nasıl daha iyi yönetebileceğimizi yeniden düşünmek için ilerleyebiliriz. Ve yaşanabilir, güvenli ve barışçıl bir gelecek sağlamak için günümüzün birbirine kenetlenmiş ve güçlendirilmiş küresel risklerden oluşan karmaşık ağıyla ancak yeni türden küresel işbirliğiyle başa çıkabiliriz.

Küresel risklerle dolu bu yıla veda ederken, 2023 için ‘yapılacaklar’ listemizin başında bu olmalı.

Jens Orback İcra Direktörü Küresel Zorluklar Vakfı

IPS BM Bürosu


Instagram’da IPS News BM Bürosunu takip edin

© Inter Press Service (2022) — Tüm Hakları SaklıdırOrijinal kaynak: Inter Press Service

Kaynak

Yorum yapın