Avrupa Konseyi, Rusya’nın saldırganlığı haklı çıkarmak için kullandığı ‘yalanlar ağını’ esefle karşılıyor — Küresel Sorunlar


“Bu hibrit savaş. Silahların şiddetini yalanların zehriyle birleştiriyor” diyen Michel, Kremlin’den gelen yalanları, örneğin Ukrayna’da Rusça konuşanların sözde soykırımını önleyici bir önlem olarak savaşın haklı gösterilmesini açıklıyor.

“Yanlış ve pis” dedi.

Daha fazla yalan

Ayrıca Rusya’nın “yalanlar ağında” Rusya’nın saldırganlığının bir savaş değil “özel bir operasyon” olacağı bilgisi vardı.

Ancak Bay Michel, bunun gerçekten de uluslararası kabul görmüş sınırları zorla değiştirmeyi amaçlayan “sebepsiz, yasadışı ve haksız” bir savaş olduğunu doğruladı.

Daha sonra, Rusya’ya yönelik yaptırımların gıda ve gübre kıtlığına yol açacağı yalanına değindi ve savaştan önce bile Rusya’nın hububat ve gübre ihracatını büyük ölçüde azalttığına – dünya pazarında “fiyatların oynaklığından yana” olduğuna dikkat çekti.

Üstelik Rusya o zamanlar Karadeniz limanlarını askeri olarak bloke ederek deniz ticaretini imkansız hale getirirken, Avrupa Birliği (AB) Ukrayna’dan milyonlarca ton gıda ihraç etmek için “dayanışma koridorları” açtı.

Avrupa Konseyi Başkanı, “Aslında gıda krizini sona erdirmenin çok basit bir yolu var: Rusya’nın savaşı durdurması, Ukrayna topraklarından çekilmesi ve liman ablukasını kaldırması” dedi.

‘Sömürgecilik Savaşı’

Ukrayna’yı hedef alan “bu kolonizasyon savaşının” tek dayanağının emperyalizm ve misilleme olduğunu, diye devam etti ve saldırganlığın kasıtlı olarak uluslararası hukuku ve uluslararası hukuku çiğnediğini kaydetti. BM Sözleşmesi.

Nükleer silah tehdidi ve kullanımı Zaporizhzhia nükleer santral bir askeri üs olarak “durmalı”nın altını çizen Michel, AB’nin desteğini Uluslararası Atomik Acil Durum’un arkasına atarak (IAEA) güvenliği geri kazanma çabaları Avrupa’nın en büyük nükleer santralinde.

AB’nin saldırganlık yerine sınırlara, tehditler yerine işbirliğine ve en uygun olanın hukuku yerine kurallara dayalı bir düzene saygı duymayı seçtiğini belirterek, “Bugün Rusya korkutucu. Kremlin, savaşı Avrupa’ya geri getirdi”.

Başkan daha sonra yıkıcı eylemlerinin “ortak yarar için hareket etme konusundaki şiddetli irademizi” tehlikeye atmasına karşı uyardı.

Genişleyen işbirliği

İtibaren COVID-19 Azalan insani gelişme endeksinin ve aşırı hava koşullarının kadın ve azınlık haklarının azalmasına yansımaları, çok taraflı işbirliğini “eylem halindeki kolektif istihbarat…[and] Avrupa Birliği’nin DNA’sı”.

Michel, “usta yoksa öğrenci de yok” ruhuyla AB’nin BM, G7 ve G20’de hareket ettiğini ve Afrika, Afrika Birliği, Japonya, Güney Kore, Hindistan ve Afrika ile stratejik ortaklık içinde olduğunu vurguladı. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN).

Cumhurbaşkanı, AB’nin Latin Amerika kıtası ve Körfez ülkeleriyle ilişkilerine “yeni bir ivme” kazandırmayı dört gözle beklediğini söyledi.

Çin de dahil olmak üzere yükselen güçlerin barış ve kalkınma için ortak çabalara içtenlikle katılmasını umuyoruz” dedi.

veto hakkı

Sağlam bir çok taraflı sistemin karşılıklı güven gerektirdiğini kaydeden Michel, mevcut durumun Güvenlik Konseyi kapsayıcı veya temsil edici değildir.

Veto hakkının kullanılması istisna olmalı, ancak kural haline geliyor” dedi ve “gerekli ve acil” reformu savundu.

“Ve bir daimi üye olduğunda Güvenlik Konseyi sebepsiz ve haksız bir savaş başlatır, Genel Kurul tarafından kınandıGüvenlik Konseyi’nden askıya alınması otomatik olmalıdır”.

iklim tarafsızlığı

Üst düzey Avrupa Birliği yetkilisi, liderliğin “yol göstermek ve her şeyden önce sonuç vermek” olduğunu belirtti.

“Enerji ve iklim değişikliği aynı madalyonun iki yüzüdür” dedi.

“Enerji krizinin üstesinden gelmek, iklim tehdidini azaltmak demektir. Biyoçeşitliliğimizi ve okyanuslarımızı korumak, geleceğimizi garanti altına almak demektir. İklim tarafsızlığı pusulamızdır”.

Konsey Başkanı önümüzdeki günlerde kampanya sözü verdi BM İklim Konferansı (COP27) Kasım ayında “sözlerini yerine getirmek” için Parisve adil ve eşitlikçi bir geçiş için ötesine geçmek”, “hiçbir ülkenin gezegenimizi tek başına koruyamayacağını” hatırlatıyor.

Video oynatıcıKaynak

Yorum yapın