2022 Gazeteciler İçin Ölümcül Bir Yıl Oldu, Özellikle Latin Amerika’da


Bir izleme grubu Salı günü yaptığı açıklamada, dünyanın dört bir yanından gazetecilerin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’daki en büyük çatışmayı haber yapmasına rağmen, geçen yıl muhabirler için en ölümcül olanın Latin Amerika olduğunu ve onlara yönelik şiddetin yeni seviyelere çıktığını söyledi.

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin raporuna göre, 2022’de dünya çapında 67 cinayet bildirildi – beş yıldaki en fazla ölüm – ve bunların yaklaşık yarısı bölgede gerçekleşti. yıllık rapor.

Kâr amacı gütmeyen haber grubu, “Latin Amerika’daki ülkeler sözde barış içinde olmasına rağmen,” dedi, “bölge, Ukrayna savaşında öldürülen çok sayıda gazeteciyi geride bıraktı.”

Yalnızca Meksika, ölümlerin 13’ünden sorumluydu, bu, grubun tek bir yılda orada kaydettiği en yüksek sayı. Haiti’de yedi gazetecinin öldürüldüğü bildirildi.

Geçen Şubat ayında Rusya’nın işgalinden bu yana çatışmalarda tahminen 40.000 sivilin öldüğü Ukrayna’da, medya işkolunda 15 kişinin öldüğü bildirildi.

Ama oradaki gazeteciler günlük hayatı değil, çatışmayı haber yapıyor.

Gazeteciler komitesi, Latin Amerika’da muhabirlerin yolsuzluk, çete şiddeti ve çevre gibi konuları haber yapmaları halinde ölümle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Uzun süredir Meksika’da muhabirlik yapan Katherine Corcoran Salı günü yaptığı açıklamada, uluslararası haber kuruluşlarında çalışmanın getirdiği korumalardan yoksun olan yerel muhabirler için en tehlikelisinin bu olduğunu söyledi.

Bir kitabın yazarı Bayan Corcoran, “Daha da kötüye gidiyor” dedi. 2022 kitabı Meksika’da basına yönelik saldırıları inceledi.

Sezgilere aykırı görünse de, gazeteci olmak için en tehlikeli zamanın otokratik bir hükümetin tam kontrol altında olduğu ve yetkililerin “bir muhabiri öldürmeye gerçekten gerek olmadığını” hissettikleri zamanlar değil, demokrasinin ilerlemeye başladığı zaman olduğunu söyledi. tutun ve güç merkezleri değişir.

Komite, geçen yıl öldürülen gazeteci ve medya çalışanlarından en az 41’inin doğrudan işleriyle bağlantılı olduğunu söyledi. Bilhassa deneyimli bir Filistin-Amerikan televizyon muhabiri olan Shireen Abu Akleh’in vurularak öldürülmesine ve Filipinler’de yerel siyaset ve yolsuzluğu haber yapan dört radyo muhabirinin öldürülmesine dikkat çekti.

Meksika’da gazeteciler işlerini korku içinde yaptıklarını ve önde gelen bir muhabir olmanın bile artık koruma sağlamadığını söylüyor.

Aralık ayında, motosikletli silahlı kişiler, başkentteki evinin önünde tanınmış bir haber spikerine ateş açtı. Meksika cumhurbaşkanı Andrés Manuel López Obrador, sunucu için biraz sempatik sözler söyledi, ancak birçok gazeteci, onun basına karşı açıkça düşmanca duruşunun kendilerini tehlikeye attığını savundu.

Bayan Corcoran, Meksika’nın kötü şöhretli şiddet yanlısı uyuşturucu kaçakçılarını haber yapmaktan kaçınıp bunun yerine örneğin yolsuzluğa odaklananların bile bazen haber yollarının onları uyuşturucu ticaretine götürdüğünü keşfettiklerini söyledi.

Acımasız çetelerin bazı mahallelerde başıboş dolaştığı Haiti’de, Gazetecileri Koruma Komitesi sorunun genel kanunsuzluk ve ülkenin genel insani acil durumu olduğunu söyledi.

Ekim ayında, yolsuzluk ve çete şiddetini haber yapan uzun süredir gazete ve radyo muhabiri olan Roberson Alphonse, başkent Port-au-Prince’de küçük bir kamyonette silahlı kişiler tarafından birkaç kez vuruldu.

Salı günü Bay Alphonse, “Sorun değil, sorun değil,” dedi.

İki ay içinde işine geri döndü.

46 yaşındaki Bay Alphonse, şiddetin Haitili gazeteciler için işlerini her zamankinden daha zor hale getirdiğini ve bunu yapmanın onlar için özellikle önemli olduğu bir zamanda olduğunu söyledi. Saldırıların sadece ifade özgürlüğüne değil, aynı zamanda Haitililerin haber alma hakkına da yönelik olduğunu söyledi.

Bay Alphonse, “Biz gazeteciyiz,” dedi. Bu yüzden ülkemizde meydana gelen şiddetin boyutu hakkında kamuoyunu ve dünyayı bilgilendirmemiz gerekiyor” dedi.Kaynak

Yorum yapın